Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Dzisiaj przypada 80. rocznica egzekucji, jaka miała miejsce 2 marca 1942 roku.

Rok 2022 jest dla olkuskiej Biblioteki rokiem szczególnym, gdyż przypada w nim jubileusz 105. rocznicy istnienia instytucji. 

Początki historii olkuskiej Książnicy sięgają 1 marca 1917 roku, gdzie w budynku ówczesnego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu rozpoczęła ona swoją działalność. Ruch obywatelski sprawił, że ponad wiek temu udało się pozyskać wiele publikacji, które w połączeniu z księgozbiorami działających wtedy towarzystw społeczno-kulturalnych: Resursa Obywatelska, Polskie Towarzystwo Krajoznawcze i Liga Kobiet, dały początek prężnie działającej Bibliotece. Placówka funkcjonowała wówczas dzięki pracy społecznej. Jej prowadzeniem zajmowali się w tym czasie członkowie towarzystw, z inicjatywy których powstała Biblioteka.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu realizuje projekt pn. „Konwersja cyfrowa MOK Olkusz” w ramach projektu systemowego ”Konwersja cyfrowa domów kultury”  Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

W piątkowe popołudnie w olkuskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu MY Z OLKUSZA. Tym razem o sobie, swoich pasjach i zainteresowaniach opowiadały wyjątkowe i nietuzinkowe osobowości Srebrnego Miasta Pani Irena Włodarczyk - wspaniała olkuska poetka, uhonorowana licznymi ogólnopolskimi nagrodami oraz Pan Marcin Tomsia – poeta i charyzmatyczny polonista z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu, zdobywca Brązowego Liścia Bukowego w XXIX Sejmiku Poetyckim „Pod Diablą Górą”.

Ruszyła trzecia część Programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 zł na osobę (dotyczy gospodarstw wieloosobowych) lub 1260 zł na osobę (dotyczy gospodarstw jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do utrzymania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.  Zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Projekt Ochrona powietrza w Gminie Olkusz

 

Wartość projektu: 2 638 825,50 PLN

Kwota dofinansowania: 2 595 647,05 PLN

 

Projekt pod nazwą Ochrona powietrza w Gminie Olkusz uzyskał dofinansowanie w ramach działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.2. Obniżenie niskiej emisji – SPR, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wiele atrakcji czekało na dzieci i młodzież, którzy spędzali zimowe ferie w domu

Ponad 410 tys. złotych dofinansowania otrzymała Gmina Olkusz z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ul. Jasnej w Olkuszu na odcinku od ul. Ks. Prałata Henryka Januchty w górę – do istniejącej nakładki asfaltowej. Wartość całej inwestycji wynosi blisko 700 tys. złotych, a różnicę pokryją środki z budżetu Miasta. Prace zostaną tak skoordynowane, by olkuskie Wodociągi wykonały dodatkowe roboty wodno-kanalizacyjne, umożliwiające m.in. dokonywanie nowych przyłączeń do sieci. Wartość prac zaplanowanych przez PWiK sp. z o.o. to około 300 tys. złotych.

14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego działający od 1939 roku Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.

Od czwartku 3 lutego 2022 roku w Olkuszu na parkingu przy hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu działa nowy punkt poboru wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Co szczególnie istotne, jest to punkt typu drive-thru, co oznacza, że wymazy pobierane są od pacjentów bez konieczności ich wysiadania z samochodów.

6 lutego Otwarty Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Srebrnego Miasta wygrała drużyna Nankatsu. Zespół, którego nazwa pochodzi z popularnej japońskiej kreskówki o młodym piłkarzu pt. „Kapitan Tsubasa”, w eliminacjach pokonał drużynę Janusze Janusza, zremisował z zespołem Antrans Bis i przeszedł do drugiego etapu turnieju, w którym sześć drużyn (po 2 z każdej grupy eliminacyjnej) grało systemem „każdy z każdym”. W tej fazie turnieju drużyna Nankatsu pokonała: Drewnianych Magików (1:0), Antrans Bis (1:0), MCKS Jutrzenka (1:0) i Ekipę Remontową (3:0) i tylko raz przegrała z Ale Jazz (0:1). Na podium obok Nankatsu stanęli zawodnicy  Antrans Bis (II miejsce), Ale Jazz (III miejsce) i na czwartym miejscu Ekipy Remontowej. Kolejne miejsca przypadły drużynom MCKS Jutrzenka i Drewniani Magicy.

Ferie w Bibliotece to świetny wybór! Przekonały się o tym dzieci, które wzięły udział w zajęciach organizowanych przez olkuską Bibliotekę.