Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

W związku z wejściem w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, czyli przepisów regulujących dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z art. 34 ust. 1 w/w ustawy informujemy, że Gminy: Bolesław, Bukowno, Klucze, Olkusz i Trzyciąż przystępują do programu dystrybucji węgla. W chwili obecnej trwa koordynacja działań z podmiotami zewnętrznymi, których udział jest niezbędny do realizacji przedsięwzięcia.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zaprasza na uroczyste podniesienie flagi na maszt wykonany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną", które odbędzie się w poniedziałek 7 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 w Parku Miejskim w Olkuszu.

Maszt

Uroczyste obchody Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w piątek 28 października 2022 roku w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, okazały się bardzo szczęśliwe dla Olkusza. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Małopolsce atrakcji turystycznych – Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich – została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik informuje o zmianie organizacji ruchu w dniach od 28 października 2022 roku do 2 listopada 2022 roku, mającej na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

Od piątku 28 października od godziny 7:00 do środy 2 listopada do godziny 22:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych.

Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest poniżej.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” przygotowuje dodatkowe linie zapewniające transport w tym okresie.

Pobierz: Organizacja ruchu Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

Immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie studentów pierwszego roku w murach uczelni, dla młodych adeptów nauki zawsze jest przeżyciem niezwykłym. W tym dniu to oni są w centrum uwagi. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie 15 października studenci zamiejscowego wydziału Akademii WSB oficjalnie rozpoczęli naukę. Życzenia wielu sukcesów naukowych składały władze uczelni oraz gospodarz Olkusza Burmistrz Roman Piaśnik.

28 października 2022 roku w sali konferencyjnej olkuskiego magistratu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza na 2023. Mieszkańcy, w głosowaniu trwającym blisko dwa tygodnie, wybrali projekty, które będą realizowane w 2023 roku. Publikujemy pełną listę zwycięskich zadań.

- Jestem naprawdę dumny z tego, jak wszyscy olkuszanie angażują się w tę inicjatywę. Serdecznie gratuluję autorom zwycięskich zadań. Jestem przekonany, że przyniosą one wiele radości mieszkańcom naszej Gminy – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Budżet Obywatelski 2023

Oficjalne ogłoszenie wyników było jednocześnie okazją do krótkiej prezentacji zadań, które uzyskały największe społeczne poparcie. Tajemnicę wyników głosowania stopniowo odsłaniali: Jacek Imielski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych oraz Michał Latos, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej. W edycji na 2023 rok projekty w Budżecie Obywatelskim Olkusza zostały podzielone na dwie pule środków – miejską oraz wiejską.

W efekcie głosowania Mieszkańców do realizacji na 2023 rok wybrano następujące zadania:

W puli do 5 tys. złotych:

 1. Zakup ławeczek ogrodowo-parkowych (Publiczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie) – W
 2. Zakup urządzeń typu "bujak" na place zabaw w Gorenicach – W
 3. Biesiada Zederman na wesoło – W
 4. Kurs tańca dla młodzieży i dorosłych (Kosmolów, Sieniczno, Olewin, Wiśliczka) – W
 5. Kulturalny Olkusz, czyli spotkania autorskie dla dorosłych w Olkuskiej Bibliotece – M
 6. Organizacja Festynu Rodzinnego w Dolince – M
 7. Poznaj Nordic Walking – M
 8. Zakup stołów piknikowych z ławkami - 9 kompletów (Bogucin Mały) – W
 9. Mam talent - pomoc przez pasję – M
 10. Osiedle Słowiki - Dzień Smerfa – M
 11. Na Czwóreczki festynie czas ci wesoło upłynie (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu) – M

W puli do 25 tys. złotych:

 1. Modernizacja łazienki w Szkole Podstawowej w Zawadzie – M
 2. Realizacja traktu rekreacyjnego (Zimnodół) – W
 3. Odnowienie Rynku w Niesułowicach – W
 4. Modernizacja garaży i szatni w remizie OSP Zederman – W
 5. Doposażenie pracowni integracji sensorycznej w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu – M
 6. Mebelki dla siódemki (Przedszkole nr 7 w Olkuszu) – M
 7. Nasz plac zabaw - modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olkuszu – M
 8. Osiedle Słowiki - Oświetlenie Toru Rolkowego – M
 9. Budowa Altanki Sześciokątnej wraz z infrastrukturą (Os. Wschód) – M

Budżet Obywatelski 2023

W puli do 50 tys. złotych:

 1. Modernizacja sali szkoleniowej w Remizie OSP w Osieku celem zapewnienia gotowości bojowej jednostki – W
 2. Modernizacja pomieszczeń starej części remizy na poziomie piętra w OSP Gorenice – W
 3. Pozyskanie terenów pod drogi publiczne w miejscowości Zederman – W
 4. Wykonanie nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw przy Przedszkolu nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Olkuszu – M
 5. Radosny ogród - rewitalizacja ogrodu przedszkolnego Przedszkola nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Olkuszu – M
 6. Wymarzona pracownia informatyczna w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu – M
 7. Doposażenie placu zabaw w ”Dolince” oraz stworzenie nowej strefy gier przy placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 10 w Olkuszu – M
 8. O łazienki nasze dbamy, do Budżetu Obywatelskiego się zgłaszamy - modernizacja łazienki w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu – M
 9. Miejsca Postojowe dla samochodów (Osiedle Pakuska) – M
 10. Osiedle Słowiki ogrodzenie boisk – M

Budżet Obywatelski 2023

W kolejnej już edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza oddano 8 864 karty do głosowania, spośród których 413 zostało uznanych za nieważne (głównie w wyniku głosów oddanych przez osoby nieuprawnione).

Budżet Obywatelski 2023

W sumie głosy ważne zostały oddane przez 8 451 mieszkańców. Większość głosujących wybrała tradycyjną — papierową metodę głosowania (5 202 głosy). Kolejny raz z rzędu w Budżecie Obywatelskim Olkusza chętniej głosowały kobiety (4 597 głosów). Najwięcej głosów oddali seniorzy (28,39%) i osoby w wieku 36-49 lat (26,57%). Wysoki wynik osiągnęli również olkuszanie w wieku do 25 lat (19,55%). Mniejszy wpływ na ostateczny wynik mieszkańcy w przedziale wiekowym 26-35 lat (13,34%) oraz osoby w wieku 50-59 lat (12,14%).

Budżet Obywatelski 2023

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej https://olkusz.budzet-obywatelski.org/wyniki

 

Więcej zdjęć: Facebook

17 października 2022 r. olkuska Biblioteka przystąpiła do realizacji projektu MAŁOPOLSKA PRZYJAZNA PSZCZOŁOM, który jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie MANKO – wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora oraz twórca programów Ogólnopolska Karta Seniora i Głos Seniora.

Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 w Olkuszu był gospodarzem miejsko-gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, tradycyjnie obchodzonych 14 października. Dzień Nauczyciela był znakomitą okazją do skierowania serdecznych życzeń pod adresem nauczycieli oraz wszystkich osób związanych z edukacją.

W związku z trwającą procedurą legislacyjną przepisów regulujących dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu terytorialnego informujemy, że po ich wejściu w życie Gminy: Bolesław, Bukowno, Klucze, Olkusz i Trzyciąż przystąpią do programu dystrybucji węgla własnymi siłami lub z wykorzystaniem istniejących już składów węgla.

Jesteśmy zdeterminowani, by w tym trudnym czasie dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić naszym Mieszkańcom zakup węgla po preferencyjnej cenie. Pracujemy nad szczegółowymi rozwiązaniami, związanymi z logistyką całego przedsięwzięcia, żeby – po wejściu w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe – jak najszybciej przystąpić do realizacji zamówień naszych Mieszkańców.

O wszelkich nowych ustaleniach będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Krzysztof Dudziński

 

Wójt Gminy Bolesław

Mirosław Gajdziszewski

 

Burmistrz Miasta Bukowno

Norbert Bień

 

Wójt Gminy Klucze

Roman Piaśnik

 

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Roman Żelazny

 

Wójt Gminy Trzyciąż

 

Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Jak zawsze tego dnia pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli na zawsze. Jest to także okazja, aby wspomnieć osoby zasłużone dla naszego miasta

Uroczyście oraz bardzo radośnie rozpoczęły się obchody jubileuszowe 70-lecia Szkoły Podstawowej w Gorenicach, połączone z oficjalnym ślubowaniem pierwszoklasistów i włączeniem ich w poczet uczniów. W tak niezwykłej okazji nie brakowało życzeń oraz wspomnień z początków Szkoły, która od dziesięcioleci edukuje mieszkańców Gorenic.

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz!

W ostatnim czasie podjęliśmy trudną decyzję o ograniczeniu zużycia energii elektrycznej w naszej gminie. Niestety, obecne i prognozowane ceny prądu dla samorządów są horrendalnie wysokie. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 roku Gmina Olkusz płaciła 27 groszy netto za 1 kWh, w tym roku jest to już 1,02 zł, a prognoza na przyszły rok wskazuje 1,74 zł netto za 1 kWh, czyli 644% więcej niż w 2021 roku! Żaden budżet nie jest w stanie udźwignąć tak gwałtownego wzrostu cen, dlatego w miastach całego kraju oświetlenie uliczne jest wyłączane.

Zdaję sobie sprawę, że jest to duża uciążliwość, dlatego podjąłem decyzję, by w naszej gminie całkowite wyłączenie oświetlenia nastąpiło dopiero w godzinach 23:00-5:00, gdy już niewielu Mieszkańców porusza się po gminnych ulicach. Ponadto w wielu miejscach do godziny 23:00 oświetlenie uliczne pozostaje włączone w ograniczonym zakresie; załączanych jest około 50% lamp. Podjąłem również decyzję o rezygnacji z uruchamiania iluminacji świątecznej.

Dochodzą do mnie informacje o tym, że czasem obserwują Państwo włączone oświetlenie uliczne w ciągu dnia. Taka sytuacja oznacza trwające prace polegające na diagnozie i usuwaniu istniejącej awarii. Sporadycznie występują również sytuacje rozprogramowania zegara, co skutkuje załączeniem oświetlenia w ciągu dnia – tego typu zdarzenia mogą Państwo zgłaszać pod numerem telefonu 32 626 01 57 lub 991.

Systematycznie wymieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne oprawy LEDowe. Kilka lamp LEDowych zużywa tyle energii, co jedna „stara” lampa sodowa. Energooszczędne oświetlenie instalowane jest także przy nowych inwestycjach oraz w czasie remontów istniejących ulic. Prowadzimy również negocjacje z Tauronem w sprawie wymiany źródeł światła na LED wszystkich należących do nich opraw.

Są samorządowcy, którzy próbują udawać, że problemu nie ma, a gigantyczny wzrost kosztów – chcąc stwarzać dobre wrażenie – pokrywają zaciągając kredyty na realizację wydatków bieżących, w tym koszty energii elektrycznej czy obsługę poprzednich długów. Rosnące od miesięcy stopy procentowe oznaczają, że dziś nowe kredyty są coraz droższe, dlatego dokładam starań, by nie obarczać Gminy Olkusz tego typu zobowiązaniami. Wysokie raty kredytów obciążyłyby przecież Państwa – Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach doświadczamy konsekwencji galopującej inflacji – rosnących cen paliw, energii elektrycznej, czy produktów na sklepowych półkach. Są to bardzo dotkliwe wzrosty dla skromnych budżetów domowych, sięgające nawet kilkudziesięciu procent.  Dla samorządów te wzrosty są jeszcze wyższe, jak w przypadku prądu. Mam szczerą nadzieję, że rząd wypracuje skuteczne rozwiązania, pozwalające nam wszystkim – zarówno w budżetach domowych, jak również w ramach wydatków samorządowych – żyć bez konieczności wprowadzania tak trudnych ograniczeń.

Zanim to jednak nastąpi proszę Państwa o zrozumienie dla zaistniałej sytuacji.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz