Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Nawet kapryśna pogoda nie odstraszyła Mieszkańców, którzy w Wielką Sobotę tłumnie przybyli na olkuski rynek, aby uczestniczyć w spotkaniu przedświątecznym organizowanym przez Burmistrza Romana Piaśnika. Oprócz okazji do wzajemnych życzeń, wszyscy zgromadzeni mogli – zgodnie z wielkanocną tradycją – poświęcić przygotowane wcześniej potrawy.

Z okazji

Świąt Wielkanocnych

składamy Mieszkańcom Miasta i Gminy Olkusz

życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, pogody ducha

oraz spełnienia marzeń zarówno zawodowych,

jak również tych w życiu prywatnym.

Niech ten piękny czas będzie źródłem

radości i rodzinnego ciepła.

PRZEWODNICZĄCY

Rady Miejskiej w Olkuszu

Jan Kucharzyk

BURMISTRZ

Miasta i Gminy Olkusz

Roman Piaśnik

 

Życzenia w formie graficznej

Województwo Małopolskie rozpoczyna realizację I edycji Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy Małopolski zdecydują o przeznaczeniu 6 mln złotych. Gmina Olkusz wraz z pozostałymi gminami powiatu olkuskiego, z powiatem chrzanowskim, oświęcimskim i wadowickim, umieszczona została w Subregionie Małopolska Zachodnia. Nasz Subregion może zadecydować o przeznaczeniu 1 miliona złotych.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Olkuszu rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs Poetycki im. Anny Piątek dla uczniów klas IV-VI o tematyce „Mój dom, moje podwórko, moja mała ojczyzna”. Na młodych poetów, oprócz nagród i dyplomów, czekała jeszcze jedna niespodzianka – zwycięskie wiersze przeczytała doskonale wszystkim znana aktorka – Anna Dymna.

- Kochajmy naszych artystów! - tymi, owacyjnie przyjętymi słowami burmistrz Roman Piaśnik zwieńczył wystąpienie otwierające galę Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok 2015. Wkrótce potem wyłonionym przez Kapitułę laureatom wręczył statuetki będące dowodami uznania dla dorobku związanych z naszym miastem twórców i dla dokonań lokalnych animatorów kultury. W sobotni wieczór 12 marca br. na scenie sali widowiskowej olkuskiego MDK statuetkami tymi uhonorowani zostali: artysta metaloplastyk Jacek Włodarczyk oraz reżyserzy teatralni i inicjatorzy wielu różnorodnych artystycznych przedsięwzięć Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek.

Kto zdoła pojąć ów fenomen rokrocznie obserwowany wczesną wiosną w „Srebrnym mieście”? Może kiedyś jakiś wybitny socjolog wyjaśni co powoduje jego mieszkańcami, którzy cztery godziny spędzają w jednym zaciemnionym miejscu, większość tego czasu wypatrując podejrzanie zachowujących się na prostokątnym podeście osobników. I to nocą, kiedy powinno się spać. Na dodatek, chcąc poddać się owej ascezie muszą odpowiednio wcześniej zapolować na znikające jak świeże pieczywo bilety. Pewnie warto, skoro potem znakomicie się bawią. Siódma edycja Olkuskiej Nocy Teatru odbyła się w piątek 18 marca 2016 r., oczywiście w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34, zaprasza 18 marca, o godz. 18.00, na wernisaż wystawy poplenerowej środowiska artystycznego Lipovci ze Słowenii.

Szósta edycja jakiegoś wydarzenia nie jest szczególnym powodem do świętowania, ani to pierwsza, ani okrągła, np. dziesiąta. Mimo to pawilon wystawowy Centrum Kultury MOK wypełnił się w piątek 11 marca 2016 r. tłumem, przez który należało cierpliwie przedzierać się, by móc obejrzeć przyczynę tak licznego zgromadzenia – 6. wystawę „Fotograficy Olkuscy”. W opinii kuratora Antoniego Kreisa tegoroczna zdecydowanie przewyższa poziomem prac poprzednie.

Zbliżają się święta Wielkanocy – spędźmy ten czas wspólnie! Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza Mieszkańców na spotkanie przedświąteczne ze święceniem pokarmów. Odbędzie się ono w Wielką Sobotę o godz. 11:00 na olkuskim rynku. W programie, oprócz tradycyjnego święcenia pokarmów, poczęstunek świątecznymi potrawami, prezentacja dekoracji wielkanocnych oraz akcja plastyczna. Serdecznie zapraszamy!

Fundacja Kino czuje. Czuję kino i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zapraszają 17 marca 2016 r o godz. 17.30 na inaugurację olkuskich spotkań z kinem dokumentalnym, w ramach międzynarodowego projektu KineDok! WSTĘP WOLNY!

Plakat promujący festiwal

Dzięki projektowi KineDok w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zobaczymy bezpłatnie najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne. KineDok to unikalny, międzynarodowy klub filmowy skupiający zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego w kilku krajach europejskich: Czechach, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgrzech, Polsce i Norwegii. Pokaz inaugurujący olkuski cykl odbędzie się w czwartek 17 marca 2016 r. o godz. 17.30! Wyświetlony zostanie film „Ameryka” Jana Foukala prezentowany na ostatnim Festiwalu w Karlowych Warach.

Dołącz do wydarzenia na Facekooku! https://www.facebook.com/events/249455308723426/

„Ameryka” (reż. Jan Foukal), opis filmu:

Bára przyjeżdża do Czech aby poznać ojczyznę swoich rodziców. Honza chciałby zamieszkać w Nowym Jorku i zostać gwiazdą muzyki. Podążając za czechosłowacką ideą „Ameryki na niby” bohaterowie wyruszają do miejsca, gdzie można czuć się wolnym, gdzie wciąż mieszkają rdzenni Amerykanie, a prerię przemierzają bizony. Podróż Báry i Honzy to uniwersalna opowieść o przyjaźni, muzyce i marzeniach o wolności.

O projekcie KineDok:

KineDok to międzynarodowy przegląd europejskich filmów dokumentalnych, premierowych, a także prezentowanych i nagradzanych na licznych festiwalach. To produkcje z lat 2014 i 2015, najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce. Dużą atrakcją projekcji będą spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech. 

Więcej informacji: www.kinedok.net

Tegoroczna, przedświąteczna Zbiórka Żywności przyniosła kolejny sukces! Udało się zebrać 2,6 tony żywności!

Ponad 200 wolontariuszy reprezentujących Szkolne Kluby Wolontariatu z olkuskich szkół ponadgimnazjalnych – I LO , II LO, IV LO, ZS nr 1,
ZS nr 3 oraz ZS nr 4 dyżurowało w piątek i sobotę minionego weekendu w sklepach:
Biedronka, Lidl, Ledi, PSS Społem, Leviatan oraz Delikatesach Centrum przy ul. Bylicy i 1000-lecia.

Bardzo Udane Mistrzostwa Polski OYAMA PFK w Kata w Olkuszu - Olkuszanie zdobyli 10 medali! 1-złoty, 6-srebrnych i 3-brązowe

W poniedziałek 14 marca o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym w Olkuszu pożegnamy Stanisława Sowulę, który zmarł w sobotę w wieku 85 lat. Stanisław Sowula pochodził z Zadroża ale przez całe swoje życie był związany z Olkuszem. Podczas okupacji, jako młody chłopak pełnił funkcję dowódcy Ludowej Straży Bezpieczeństwa Batalionów Chłopskich w Zadrożu. Przez całe życie był związany ze szkolnictwem, był nauczycielem i pedagogiem olkuskich szkół. Pan Stanisław Sowula był wieloletnim prezesem olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Honorowym Prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu i członkiem zarządu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Olkuszu.

W związku z łagodną zimą i trwającym już okresem wiosennym oraz obserwowanym w tym czasie nagminnym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na polach, będącym niejednokrotnie przyczyną powstania pożarów lasów, budynków i innych obiektów Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu apeluje o zaniechanie tego procederu.