Artykuły:
- Szczegóły
Uroczyste wykonanie Hymnu Seniora przez chór Uniwersytetu III Wieku oraz chór Kantare rozpoczęło historyczne pierwsze obchody Dnia Seniora w Olkuszu. W ubiegłą środę w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu uczestnicy tej wyjątkowej imprezy mieli okazję wysłuchać wykładów dotyczących zdrowia, turystyki i manipulacji w mediach. Nie szczędzili również braw nagradzając nimi występy grupy instrumentalno-wokalnej oraz zespołu Prasłowianki. Pierwszy Olkuski Dzień Seniora organizowany był przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Olkuską Radę Seniorów.
- Szczegóły
Zazwyczaj to my jeździmy do restauracji. Tym razem restauracje przyjadą do nas. Aby skosztować potraw z czterech stron świata warto wybrać się w sobotę i niedzielę 5 i 6 listopada na olkuski rynek, żaby wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim będzie pierwszy w tej części Małopolski Zlot Food Trucków.
- Szczegóły
Podczas wtorkowej uroczystej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu dyplom nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza odebrał Józef Januszek. W ten sposób lokalna społeczność doceniła niezwykłe zaangażowanie nauczyciela, wychowawcy, oddanego społecznika i wyjątkowego mieszkańca.
- Szczegóły
„Podaj dalej... drugie życie odpadów” - taki tytuł nosi pierwsza olkuska edycja konkursu plastycznego, jaki w ramach kampanii Sprzątanie Świata 2016 zorganizowany został przez Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Do udziału w konkursie tym zaproszeni zostali uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjaliści. 19 października w MDK odbyły się artystyczne zmagania, do których przystąpiło blisko 40. młodych plastyków.
- Szczegóły
Muzyka, określana mianem poważnej lub klasycznej, ma w naszym mieście liczne grono miłośników. Mieliśmy tego przykład 17 października 2016 r., kiedy to w Miejskim Domu Kultury wystąpił włoski pianista Pierlugi Camicia. Wśród olkuszan, wypełniających tego dnia salę widowiskową przy ul. F. Nullo 29, obecni byli nie tylko dorośli melomani, ale też wielu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu. Nie zabrakło rzecz jasna ich pedagogów, a także znanych z zamiłowania do sztuki członków Stowarzyszenia „Wszyscy Dla Wszystkich”. Koncert, którego program wypełniły interpretacje dzieł F. Chopina, C. Debussy i M. Musorgskiego, zakończył się owacją na stojąco i bisem.
Zarówno uczestników tego koncertu, jak i olkuszan, którym nie dane było wziąć w nim udziału, zachęcamy do przeczytania wywiadu, jakiego Pierluigi Camicia udzielił nam przed koncertem w Olkuszu, oraz życiorysu artystycznego tego pianisty, pedagoga i animatora kultury.
MOK: Co uważa Pan za swój największy sukces artystyczny?
Pierlugi Camicia: Sukces osiągasz wtedy, kiedy rozumiesz każdy takt granej przez siebie muzyki.
MOK: Czy konkurs Chopinowski ma dla Pana jakieś szczególne znaczenie?
P.C.: Oczywiście. Nigdy wcześniej nie słyszałem tak wielu genialnych młodych pianistów w tym samym czasie.
MOK: Jak postrzega Pan Polskę i polską publiczność? Ma Pan może jakieś plany związane z Pańską działalnością artystyczną właśnie tutaj?
P.C.: Od polskiej publiczności otrzymywałem wiele dowodów uznania podczas moich koncertów. Mam nadzieję wciąż tego doświadczać w przyszłości.
MOK: Czego Pan doświadcza będąc na scenie?
P.C.: Tego samego co w moim pokoju: jestem z muzyką sam na sam.
MOK: Po tych wszystkich latach przemyśleń dotyczących interpretacji muzyki Chopina, jaką wskazówkę dał by Pan młodym pianistą chcącym wykonywać jego dzieła?
P.C.: Ćwiczcie, ale nie kopiujcie... bądźcie kreatywni i twórczy.
MOK: Jaki repertuar, oprócz Chopina, najbardziej lubi Pan wykonywać?
P.C.: Uwielbiam grać muzykę od barokowej aż do współczesnej.
MOK: Który z pianistów miał na Pana największy wpływ?
P.C.: Zwykle byli to moi studenci, wiele się od nich nauczyłem... Ale odpowiadając na pytanie wymienię takie nazwiska jak: Horowitz, Ciccolini, Michelangeli, Lipatti, Rubinstein, Rachmaninoff i wielu wielu innych.
MOK: Pamięta Pan nazwę sali koncertowej w której najlepiej się Panu grało?
P.C.: W mojej pamięci nie ma ścian ani krzeseł, pamiętam instrumenty.
MOK: Gdyby miał Pan wybrać jednego kompozytora którego utwory chciałby Pan wykonywać, kto by to był?
P.C.: Ogromnie cenię sobie współpracę z moim studentem Francesca Antonioni, młodym kompozytorem z Rzymu.
MOK: Gdyby nie był Pan pianistą, kim by Pan był?
P.C.: Marzyłem żeby być inżynierem morskim. Niemal ukończyłem architekturę. Byłbym... wiolonczelistą.
MOK: Może Pan wymienić jedną osobę, żyjącą lub zmarłą, dla której chciałby pan zagrać?
P.C.: Słucha mnie wiele osób, ale jeśli miałbym skupić się na czasach obecnych, to są to głównie kobiety mojego życia: moja matka Maria, moja żona Ewa oraz córka Diletta.
Życiorys artystyczny Pierluigi Camicia
Pochodzący z Apulii Pierluigi Camicia rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. W 1962 roku, w wieku lat dziesięciu, zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie "ENAL" w La Spezia. Jako 21-latek zdobył pierwszą nagrodę na jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych we Włoszech: Città di Treviso i rozpoczął prestiżową solową karierę we Włoszech i w Europie.
Camicia, laureat konkursów im. A Busoniego i F. Chopina został profesorem Konserwatorium w Bari w wieku 20 lat. Został zatrudniony przez Maestro Nino Rota. Dzięki swojej wyjątkowej pracy pedagogicznej wykształcił całe pokolenie pianistów, w tym Benedetto Lupo, laureata Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna w Fort Worth.
Maestro Camicia głównie skupia się na koncertach solowych, a jego kunszt został entuzjastycznie oceniony przez artystów takich jak: Rostropowicz, Ciccolini, Vasary iFranco Ferrara. Oprócz recitali solowych występuje także jako kameralista.
Współpracuje z wiolonczelistą Michaelem Flaksmanem od roku 1982. Zespół występuje podczas europejskich festiwali oraz w USA. Wspólnie nagrali dzieła G. Faurè na płycie CD zatytułowanej ABEGG. Camicia koncertował także z: Nina Beilina, Ruggero Ricci, Melina Mandozzi, Angelo Persichilli, Sebastian Quartett, Trio di Roma. Występował jako solista z orkiestrami prowadzonymi przez Gabriele Ferro, Samuel Friedman, Tamas Gal, Walter Proost Gabriele Gandini, Mario Gusella, Massimo Biscardi w najważniejszych teatrach włoskich i europejskich.
Prowadził również kursy pianistyczne oraz poświęcone muzyce kameralnej w Europie (Włochy, Niemcy, Chorwacja, Francja) oraz w USA (Cleveland, Salt Lake City, Fresno, Arlington). Obecnie Pierluigi Camicia jest dyrektorem artystycznym festiwalu jazzowego pod nazwą Talos Festiwal w Ruvo di Puglia. Od 2007 roku prof. Camicia jest dyrektorem Konserwatorium Tito Schipa w Lecce.
Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz
- Szczegóły
Przeszło 800 uczniów olkuskich szkół podstawowych i gimnazjów tańczyło przez 11 minut wokół olkuskiego rynku popularną „belgijkę”. W ten nietypowy sposób odbyło się podsumowanie XVII edycji Wielkiego Konkursu Profilaktycznego 2016, który odbywał się pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł – Pod dobrą opieką”.
- Szczegóły
Specjalnie dla Was, z okazji Halloween kolejny Maraton Horrorów! Tym razem wyświetlimy "Kiedy gasną światła", "Szubienicę" oraz "Egzorcystę". Maraton rozpocznie się 29 października (sobota) o godzinie 22.00.
- Szczegóły
Rok temu Mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w Wigilii organizowanej na olkuskim rynku. Zachęceni pozytywnym odbiorem tego wydarzenia podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej. W tym roku również planujemy moc atrakcji, w tym... niezwykłą niespodziankę. O szczegółach poinformujemy wkrótce, jednak już teraz zachęcamy do tego, aby zarezerwowali sobie Państwo niedzielę 18 grudnia. Do wspólnego kolędowania zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.
- Szczegóły
Dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych nie tylko 1 września jest dniem szczególnym. Niedługo po rozpoczęciu zajęć w szkole odbywają się ślubowania najmłodszych uczniów. Tym samym zostają oni oficjalnie przyjmowani do szkolnych społeczności oraz składają przyrzeczenie rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków. Jest to uroczystość ważna nie tylko dla dzieci, ale także rodziców oraz dziadków, którzy chętnie przybywają, aby wspierać najmłodszych członków rodziny. Z życzeniami, prezentami oraz słodkim poczęstunkiem spieszyli do uczniów Gminy Olkusz także przedstawiciele Gminy Olkusz na czele z burmistrzem Romanem Piaśnikiem.
- Szczegóły
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik informuje o zmianie organizacji ruchu w dniach od 29.10.2016 r. do 1.11.2016 r., mającej na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.
- Szczegóły
Tegoroczne miejsko-gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej obchodzone były w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym Nr 1 w Olkuszu. Najlepsi nauczyciele minionego roku, w uznaniu szczególnych osiągnięć zawodowych, otrzymali nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Pedagodzy, którzy pomyślnie zakończyli aplikacje do stopnia nauczyciela mianowanego, otrzymali akty awansu zawodowego.
- Szczegóły
XXII sesja Rady Miejskiej w Olkuszu odbędzie się w dniu 25 października 2016 roku ( wtorek) o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, ul. Rynek 1.
- Szczegóły
19 października był dla społeczności Braciejówki dniem niezwykłym. 10 lat temu Jan Paweł II został patronem miejscowej szkoły podstawowej. W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli m.in.: Ks. Biskup Grzegorz Kaszak, Ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu olkuskiego, a w 2006 r. proboszcz parafii w Braciejówce oraz Poseł na Sejm RP Lidia Gądek. Gminę Olkusz reprezentowali burmistrz Roman Piaśnik, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy i radni Rady Miejskiej. Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji lokalnej społeczności.
- Szczegóły
Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprasza na recital Pierluigi Camicia, wybitnego pianisty, laureata wielu prestiżowych konkursów, m. in. Konkursu Chopinowskiego.