Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Dostosowanie stron internetowych do szczegółowych wymagań ministerialnych jest obowiązkiem każdej instytucji publicznej. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie szeregu udogodnień dla osób niepełnosprawnych – zwłaszcza niewidomych bądź niedowidzących, którzy korzystają ze specjalnego oprogramowania. Nowa strona internetowa Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w końcu spełnia te wymagania.

Krakowska powinna zostać wyłączona z ruchu samochodowego i stać się wizytówką Olkusza – taka opinia przeważa wśród osób, które włączyły się do dyskusji na temat przyszłości tej arterii w mieście. Można przypuszczać, że już niebawem burmistrz Roman Piaśnik podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Artur Głowacki odbiera podziękowania od burmistrza Romana PiaśnikaBohater olkuskiej straży pożarnej – Artur Głowacki – w ostatnim czasie często gościł w prasie lokalnej i ogólnopolskiej za sprawą brawurowej akcji, którą dowodził w pierwszy weekend lutego. W sobotę w godzinach wieczornych uratował życie młodej olkuszance. Ponad tydzień wcześniej także uratował ludzkie życie – tym razem starszej kobiety. Gratulacje i wyrazy wdzięczności za odwagę oraz wzorową służbę złożył panu Arturowi burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Jak żaba widzi żyrafęW sobotę 20 lutego 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie inaugurujące fotograficzny projekt pt. „Inna perspektywa". Do wygłoszenia wykładu, który zapoczątkował cykl różnorodnych zajęć, organizatorzy zaprosili Antoniego Kreisa – artystę fotografika, członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Zgłębianie tajników wpływu perspektywy na obraz wzbudziło spore zainteresowanie olkuszan. Spotkania z fotografią w ramach projektu „Inna perspektywa" odbywać się będą w olkuskim MDK przez najbliższe dwa tygodnie.

Komunikator SISMSOd zeszłego roku powiat olkuski objęty jest systemem, który pozwala na otrzymywanie szybkich i bezpłatnych informacji, ostrzeżeń oraz alarmów dotyczących całego powiatu lub poszczególnych gmin. Aplikacja „Komunikator SISMS" działa na telefonach z Androidem oraz iOS. Łatwa instalacja oraz intuicyjny interfejs sprawiają, że komunikator jest prosty w obsłudze. Warto rozważyć jego instalację, aby być na bieżąco z oficjalnymi powiadomieniami o możliwych zagrożeniach.

Herb GminyStwierdzone w dniu 8.02.2016 r. przez Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego mikrobiologiczne zanieczyszczenie wody przeznaczonej do spożycia, pochodzącej ze Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu, wymaga podjęcia przez różne instytucje w Gminie Olkusz szeregu działań, które wyeliminują ryzyko powtórzenia się podobnych sytuacji. W związku z tym podjąłem decyzję o wzmożeniu przez pracowników Straży Miejskiej w Olkuszu kontroli nieruchomości pod względem prawidłowości usuwania nieczystości ciekłych z szamb.

Herb GminyBurmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, informuje, iż pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej zamierza poddać projekt uchwały ws. określenia zasad udzielania dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Zasady udzielania dotacji będą podobne jak w latach ubiegłych, tj. warunkiem udzielenia dotacji na prace przy zabytku ruchomym bądź nieruchomym jest jego wpis do rejestru zabytków.

Wystawa ANEKS idea – materia – przestrzeńGaleria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zaprasza 26 lutego, o godz. 18.00, na wystawę zbiorową p.t. ANEKS idea – materia – przestrzeń.
ANEKS. Idea, materia, przestrzeń jest projektem zrealizowanym przez twórców, którzy swoją artystyczną edukację rozpoczynali w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Ich dzieła zebrane na tej wystawie stanowią swego rodzaju aneks do kolekcji głównej Idea, materia, przestrzeń, która miała swoją publiczną premierę w Galerii Extravagance Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu w 2010 roku.

Baner nagrodyW tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz – „TROJAK OLKUSKI". Pomysłodawcą takiej formy uhonorowania wyróżniających się pracą i postawą przedsiębiorców jest obecny włodarz - Roman Piaśnik. Kandydatów do tej nagrody można zgłaszać do 15 kwietnia. Inauguracyjna ceremonia wręczenia statuetek przewidziana jest na drugą połowę maja.

Wystawa MOKOd 18 lutego br. w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu oglądać można wystawę pt. „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – kapłan i męczennik". Prezentację przypominającą postać kapelana „Solidarności" i obrońcy praw człowieka w czasach PRL patronatem objęła Komisja Krakowa NSZZ „Solidarność", a zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu we współpracy z NSZZ „Solidarność" Ziemi Olkuskiej. Wystawa dostępna będzie w MDK do 28 lutego br.

Budżet Obywatelski - prezentacja wynikówPrezentacją wyników zakończyła się druga edycja Budżetu Obywatelskiego Olkusza. W wyniku trwającego niecałe 2 tygodnie głosowania mieszkańcy Gminy Olkusz wskazali łącznie 22 zadania, które w najbliższych miesiącach będą realizowane. Zwycięskie projekty zostały podane do publicznej wiadomości 22 lutego 2016 r. na spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu. Publikujemy dla Państwa pełną listę.

Herb GminyBurmistrz Miasta i Gminy Olkusz zawiadamia wszystkie organizacje pozarządowe, społeczne oraz wszystkich zainteresowanych o możliwości aplikacji w ramach poddziałania 9.1.2 – AKTYWNA INTEGRACJA – PROJEKTY KONKURSOWE.

Plakat PTTKPTTK w Olkuszu zaprasza na pokaz slajdów "Niesamowita podróż do Iranu". Poprowadzi go Grzegorz Trzcionkowski - podróżnik z Olkusza. Spotkanie odbędzie się w piątek 26 lutego 2016 roku o godz. 17.00 w olkuskim PTTK, sala kominkowa.
Wstęp wolny.

W związku z docierającymi do nas pytaniami dotyczącymi rzekomego skażenia wody gronkowcem, informujemy Mieszkańców, że INFORMACJA TA JEST NIEPRAWDZIWA. Dyrektor PPIS w Olkuszu Agata Knapik z całą stanowczością zdementowała te przekazywane drogą pantoflową pogłoski i potwierdziła, że woda dostarczana z SUW Olkusz jest zdatna do spożycia. Takie samo stanowisko w tej sprawie przedstawiło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.