Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

W Parku Miejskim im. Gen. Stefana Buchowieckiego stanął maszt flagowy wykonany w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną

30 września 2022 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu po raz pierwszy wzięła udział w Ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK pod hasłem „TO SIĘ MUSI POWIEŚĆ - Kreatywnie i aktywnie, czyli z literaturą od kuchni”.  Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu.

Gmina Olkusz przygotowała plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego będzie odbywać się w specjalnych punktach zlokalizowanych w obiektach użyteczności publicznej.

 Obecnie na terenie naszego kraju nie występuje żadne zagrożenie radiacyjne, dlatego też działania podejmowane przez naszą gminę mają charakter prewencyjny.

Należy pamiętać, że przyjmowanie tabletek jodku potasu na własną rękę, w sytuacji gdy nie występuje zagrożenie radiacyjne, w żaden sposób nie chroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości. Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje taka konieczność, jest odradzane przez lekarzy i specjalistów, a także może prowadzić do powikłań w przyszłości. W razie wątpliwości co do stanu swego zdrowia, przed przyjęciem jodku potasu należy zasięgnąć opinii lekarza.

Punkty, w których w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego będzie odbywać się dystrybucja jodku potasu, zostaną zlokalizowane w obiektach użyteczności publicznej. W załączniku znajdują się szczegółowe zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego Gmina Olkusz będzie informować o konieczności udania się do punktów dystrybucyjnych za pomocą miejskich mediów oraz dźwiękowych sygnałów alarmowych emitowanych przez pojazdy jednostek OSP.

Zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu - informacja dla Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjna

 

24 września 2022 r. kreatywnymi warsztatami z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny” zakończona została tegoroczna edycja projektu LETNIA BIBLIOTEKA, realizowanego od maja tego roku przez olkuską Bibliotekę, pod patronatem Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Sponsorami projektu byli: PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o. w Olkuszu, Fiber – INTERKONEKT – Paweł Barczyk, Tomasz Furman Sp. J. w Wolbromiu oraz Fundacja „Złoty Róg” w Olkuszu. Patronat medialny nad projektem objęły: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.

Dni Muzyki Organowej

INFORMACJA

 

W celu zrekompensowania wzrostu kosztów cen na rynku energii, w tym kosztów opału, na mocy ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. poz. 1967) wprowadzony został dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła.

Zgodnie z ww. ustawą, dodatek ten przysługuje w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe i wynosi odpowiednio:

1) 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;

2) 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;

3) 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;

4) 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Wnioski o wypłatę dodatku można składać w terminie do 30 listopada 2022 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu, Al. 1000 lecia 15.

Niezwykle uroczyście druh Ryszard Kowal obchodził swoje 92. urodziny. 14 września 2022 roku solenizant otrzymał dyplom nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza. W ten sposób olkuski samorząd oraz Mieszkańcy docenili jego wieloletnią pracę na rzecz kolejnych pokoleń Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

 29 września 2022 r. w olkuskiej Bibliotece odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.

Nasza gmina bierze udział w ekologicznym projekcie segregacji zużytych olejów jadalnych. Dajemy naszym mieszkańcom możliwość zbierania kolejnego odpadu. Służą do tego 240-litrowe czarno-pomarańczowe pojemniki. Ich lokalizację można sprawdzić na stronie: https://www.segregujolej.pl/mapa/.

Gmina Olkusz podpisała z Wojewodą Małopolskim Umowę w sprawie przyznania z ogólnej rezerwy budżetowej środków finansowych z przeznaczeniem na finansowanie zadania gminie z terenu województwa małopolskiego w zakresie zakupu masztu i flagi oraz jej instalacji w ramach projektu „Pod Biało-czerwoną”.

Prezentujemy Państwu pełną listę propozycji zadań do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Zgodnie z hasłem tegorocznej Juromanii „Poczuj smak historii”, uczestnicy wydarzeń, jakie odbywały się w Olkuszu i Rabsztynie

Wręczenie pani Genowefie Bugajskiej – prezes olkuskiego stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”