Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Samorządowego Zespołu Edukacji.

W niedzielę olkuszanie uczcili 76. rocznicę Krwawej Środy, czyli dramatycznego wydarzenia, jakie miało 31 lipca 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli: Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk oraz Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Bożena Krok. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także radni oraz przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich i społecznych.

Z wielkim zdziwieniem przyjąłem zeszłotygodniową odpowiedź Zarządu i Pracowników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na mój list otwarty dotyczący drogiej wody i ścieków oraz moich wątpliwości, co do gospodarowania groszem publicznym. Jak się okazuje, nie jestem odosobniony w swojej opinii, bo odczucia Mieszkańców, z którymi miałem możliwość w ostatnich dniach rozmawiać, są bardzo podobne.

Pora wiosenno-letnia sprzyja prowadzeniu remontów i nowych inwestycji. W trakcie realizacji jest obecnie kilkadziesiąt zadań finansowanych z budżetu Gminy Olkusz. Wśród nich są nowe drogi, remonty w szkołach i przedszkolach, a także modernizacje obiektów użyteczności publicznej. We wtorek komisja z burmistrzem Romanem Piaśnikiem dokonała odbioru technicznego czterech kolejnych inwestycji.

W środę funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu obchodzili Święto Policji, które każdego roku jest okazją do wręczenia mianowań na wyższe stopnie służbowe oraz podziękowań i życzeń od lokalnych samorządowców.

XX  sesja Rady Miejskiej w Olkuszu odbędzie się w dniu 02 sierpnia 2016 roku ( wtorek) o godz. 15.30  w sali konferencyjnej  Urzędu Miasta i  Gminy Olkusz,  ul. Rynek 1.

Zadania zgłoszone przez stowarzyszenia i instytucje z Ziemi Olkuskiej osiągnęły ogromny sukces w pierwszej, pilotażowej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski w grupie projektów Małopolska Zachodnia. Spośród siedmiu projektów w tej części województwa trzy zostaną zrealizowane w powiecie olkuskim. Dzięki dwóm zadaniom szansę na dodatkową rehabilitację mają również dzieci i młodzież z Gminy Olkusz. Z budżetu Województwa Małopolskiego zostanie przeznaczonych na ich realizację 467 tysięcy złotych.

Klasyczne i rozrywkowe kompozycje w wykonaniu Chóru Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz podopiecznych Ogniska Muzycznego „DodiArt” wypełniły „Koncert dla Przyjaciół”, który odbył się w sobotę 16 lipca 2016 r. w Centrum Kultury MOK.

54 propozycje zadań zgłosili mieszkańcy w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza 2017. Już trzeci rok z rzędu to obywatele z Gminy Olkusz będą decydować, na co zostanie przeznaczona kwota 1,2 miliona złotych z gminnej kasy. Podobnie, jak w latach poprzednich, zaproponowane działania są bardzo zróżnicowane i dotykają różnych sfer aktywności. Są wśród nich zadania inwestycyjne, ale jest też sporo projektów kulturalnych i turystycznych. Wszystkie zgłoszone pomysły zostaną teraz przeanalizowane przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

W piątek w olkuskim Urzędzie Miasta i Gminy przedstawiciele zarządu Województwa Małopolskiego przekazali 17 umów potwierdzających przyznanie dofinansowania w ramach konkursów dedykowanych jednostkom Ochotniczym Strażom Pożarnym – „Małopolskie Remizy 2016” oraz „Bezpieczna Małopolska 2016”.

Masz 60 lub więcej lat? Pragniesz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności w interesujących Cię tematach? Chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym lokalnej społeczności? Wyznajesz zasadę, że w zdrowym ciele zdrowy duch? Chętnie powitamy Cię w gronie nowych słuchaczy Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Gmina Olkusz ubiega się o środki zewnętrzne na wymianę kotłów w gospodarstwach domowych. Zostały już złożone dwie aplikacje o dofinansowanie w ramach Subregionu Małopolska Zachodnia. Jeśli głosowanie nad nimi będzie dla Gminy Olkusz pomyślne, łącznie na dofinansowania do zakupów nowych pieców przez mieszkańców zostanie przeznaczona kwota 1,82 miliona złotych, z czego wkład własny gminy wyniósłby 364 tys. zł. Kwota maksymalnego dofinansowania dla gospodarstwa domowego to 80%, przy czym nie więcej niż 8 tys. zł. Z możliwości dopłat będzie mogło skorzystać około 190 wnioskodawców z Gminy Olkusz.

Niesamowita energia i przyjacielska atmosfera towarzyszą spotkaniu młodych pielgrzymów z mieszkańcami Olkusza. Od środy w naszym mieście przebywa 269 gości z Włoch i Czech, którzy będą uczestniczyć w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży.

21 czerwca Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olkuszu podjęła decyzję o przedłużeniu kadencji zarządu. Oznacza to, że w kolejnych latach Wodociągami pokieruje ten sam skład osobowy jak dotychczas. Sześciu przedstawicieli (dwóch reprezentantów pracowników PWiK oraz czterech delegatów gmin) zdecydowało o tym przy pięciu głosach „za” oraz jednym przeciwnym – Gminy Olkusz.