Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

ul. Krakowska w OlkuszuW publicznej debacie często powraca temat organizacji ruchu w ścisłym centrum Olkusza. Interesują się nim nie tylko jego mieszkańcy, ale także osoby przyjezdne. Powtarzają się wnioski mieszkańców oraz radnych, dążących do poprawy estetyki tej części miasta, zwłaszcza w kontekście wyłączenia ulicy Krakowskiej z ruchu samochodowego. W odpowiedzi na liczne interwencje w tym zakresie, burmistrz Roman Piaśnik zdecydował o przeprowadzeniu wśród mieszkańców ankiety, której wyniki będą elementem dalszej dyskusji nad organizacją ruchu w centrum.

Zdjęcie zamku w RabsztynieKoncepcja kierunków działań Biura Promocji i Informacji Publicznej została przedstawiona i omówiona na wtorkowej Komisji Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków. Podczas dyskusji, w której wzięli pracownicy nowo powstałej komórki organizacyjnej olkuskiego magistratu, wymieniono poglądy dotyczące planów na najbliższe lata w tym zakresie. Spotkanie to zapoczątkowało szerszą dyskusję dotyczącą tego, jakie działania powinny zostać podjęte, aby gmina Olkusz była postrzegana jako miejsce przyjazne zarówno mieszkańcom, ale co nie mniej ważne – gościom i potencjalnym inwestorom.

Herb Gminy OlkuszW ostatnim czasie gorącą dyskusję wywołał temat przyszłości części placówek oświatowych w Gminie Olkusz. Przeprowadzony na zlecenie Gminy Olkusz audyt stał się zaczątkiem szerszej dyskusji o olkuskiej oświacie. Wyniki audytu były również często nadinterpretowane. W ubiegły weekend w Kosmolowie i Zawadzie odbyły się spotkania z mieszkańcami, które potwierdziły to, co burmistrz Roman Piaśnik zapowiedział na ostatniej sesji Rady Miejskiej: likwidacji szkół nie będzie.

Zabawa młodzieży z programuDruga edycja projektu „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów" osiągnęła swój półmetek. Przedstawienie teatralne z aktorami – podopiecznymi olkuskiego Domu Pomocy Społecznej, organizacja strefy dla dzieci podczas Mikołajkowo Turnieju Charytatywnego, spotkanie z działaczami społecznymi – to przykłady działań podejmowanych przez młodzież uczestniczącą w projekcie.

Herb gminyOgłoszenie o naborze kandydata do Rady Nadzorczej Spółki: Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Olkuszu.

Herb Gminy OlkuszZintensyfikowanie działań promocyjnych Miasta i Gminy Olkusz jest jednym z priorytetów burmistrza Romana Piaśnika. W tym celu w styczniu tego roku w magistracie zostało utworzone Biuro Promocji i Informacji Publicznej, które przejmuje działania promocyjne prowadzone dotychczas przez Miejski Ośrodek Kultury. Od 1 lutego Biuro Promocji i Informacji Publicznej wzmocniły kadrowo dwie nowe osoby.

Bezpłatne zwiedzanieMiłą niespodziankę dla dzieci i młodzieży oraz miłośników komunikacji przygotował Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu. Z okazji testów hybrydowego autobusy Solaris zorganizowana zostanie wycieczka po ciekawych zakątkach ziemi olkuskiej. Nowoczesny autobus odwiedzi Zamek w Rabsztynie, Pustynie Błędowską, Dworek w Krzykawie oraz Bukowieński MOK. Przejazd i zwiedzanie jest bezpłatne.

Logo ZKG "KM"Od 23 stycznia /sobota/ do końca ferii uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zamieszkali na terenie gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie działania Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu.

Grażyna Praszelik-KocjanDyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Grażyna Praszelik-Kocjan, z dniem 11 lutego nie będzie już pełnić tej funkcji. Szefowa MOK złożyła rezygnację, która została przyjęta przez burmistrza Olkusza, Romana Piaśnika. Oznacza to, że niebawem szefowa MOK zostanie przez niego formalnie odwołana. Ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora tej jednostki organizacyjnej można się spodziewać prawdopodobnie jeszcze w lutym.

 Kombatanci i przedstawiciele Gminy Olkusz pod pomnikiem20 stycznia 1945 r. w Olkuszu jest datą bardzo ważną – jest to dzień, w którym Armia Czerwona wkroczyła do Olkusza, kończąc tym razem okres hitlerowskiej okupacji. W 71. rocznicę tego wydarzenia w Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945" delegacje kombatantów oraz Gminy Olkusz złożyły kwiaty, wyrażając jednocześnie hołd dla poległych w czasie II Wojny Światowej.

Herb gminy OlkuszMiejski Konserwator Zabytków w Olkuszu informuje, że rozpoczyna się edycja ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany 2016" – konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Herb Gminy Olkusz

Można już głosować w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Każdy mieszkaniec Miasta i Gminy Olkusz, chcąc oddać głos na wybrane przez siebie projekty, może skorzystać z głosowania internetowego lub przyjść osobiście do jednego z licznych punktów. Mieszkańcy do 12 lutego dokonają wyboru co najmniej 21 zadań, które w kolejnych miesiącach będą realizowane.

Skarbnik Halina SiodłakOd 21 stycznia 2016 r. funkcję Skarbnika Miasta i Gminy Olkusz pełni Halina Siodłak. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, odpowiednią uchwałę podjęła Rada Miejska w Olkuszu, wcześniej odwołując dotychczasową Skarbnik Katarzynę Konieczny.

Herb gminy OlkuszPrezentujemy pełną listę propozycji zadań do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbędzie się w terminie 1-12 lutego 2016 r. Już teraz gorąco zachęcamy do aktywnego udziału!