Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

29 kwietnia nastąpiło otwarcie sezonu turystycznego na zamku w Rabsztynie. Dokonał go Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz tradycyjnym wystrzałem z armaty.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje, że w okresie od 8 maja do 5 czerwca2023r. prowadzony będzie nabór wniosków

o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych w nowo budowanym budynku wielorodzinnym

przy ul. Dworskiej/Kolejowej w Olkuszu. Naborem tym objętych jest 36 lokali mieszkalnych

(23 lokale dwupokojowe i 13 lokali trzypokojowych).

W poniedziałek 1 maja, a więc na rozpoczęcie przedłużonego majowego weekendu, o godz. 10:30 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu zaprasza na Olkuski Rodzinny Rajd Rowerowy. Uczestnicy spotkają się na płycie olkuskiego Rynku, skąd ulicami miasta pokonają tegoroczną trasę liczącą 10 kilometrów. Będzie to pierwszy typowo uliczny rajd, podczas którego o bezpieczeństwo uczestników zadbają służby mundurowe.

Przedstawiciele gmin członkowskich wzięli udział w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Jurajskich, jakie odbywało się dzisiaj w Olkuszu.

Blisko pięciuset uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Olkusza i powiatu olkuskiego wzięło udział w warsztatach i spotkaniach organizowanych w ramach tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu.

W czwartek 4 maja na olkuskim Starym Cmentarzu odbędą się uroczystości upamiętniające 160 rocznicę śmierci pułkownika Francesco Nullo.

Już niebawem rozpoczną się przebudowy ulic Miasta i Gminy Olkusz na rekordową i niespotykaną dotychczas skalę. Prace, związane m.in. z wymianą nawierzchni, budową nowych zatok parkingowych, czy budową kanalizacji sanitarnej, obejmą aż 14 dróg gminnych. W wielu miejscach zmodernizowane zostanie również oświetlenie uliczne. Umowy z wykonawcami zostały już podpisane, a na realizację całego przedsięwzięcia w nadchodzących kilkunastu miesiącach Gmina Olkusz przeznaczy blisko 26 milionów złotych.

Pozostało coraz mniej czasu na wymianę kotłów węglowych.  Do końca 30 kwietnia 2024 roku należy wymienić wszystkie pozaklasowe kotły, a do końca 2026 roku również wszystkie kotły o klasie emisji niższej niż 5.

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz!

W lutym tego roku zwróciłem się do Państwa z informacją o podjętych przeze mnie działaniach, mających na celu ochronę Mieszkańców przed negatywnymi skutkami zaprzestania wydobycia przez Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”. Istotnym było przede wszystkim – zapoczątkowane w 2015 roku – nanoszenie na dokumenty planistyczne informacji dotyczących możliwości wystąpienia potencjalnych podmokłości, podtopień i zalewisk. Informacje te są zawierane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, czego następstwem są ewentualne ograniczenia w zabudowie w postaci braku możliwości podpiwniczeń budynków, czy konieczności wyniesienia poziomu parteru.

Już w najbliższą sobotę 22 kwietnia, nasze miasto będzie gospodarzem PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów.

Julia Koralewska reprezentująca barwy AZS-AWFiS Gdańsk oraz Mateusz Gos, zawodnik RLTL Optima Radom, to tegoroczni złoci medaliści PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów, jakie odbyły się w minioną sobotę na bieżni lekkoatletycznej olkuskiego stadionu. Nowi mistrzowie nie tylko pobili własne, dotychczasowe rekordy życiowe, ale także wypełnili minima czasowe na zbliżające się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które datowane są na lipiec w fińskim Espoo.

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu burmistrz Roman Piaśnik wręczył statuetki Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2022 rok. Jej laureatami zostali: Grażyna Praszelik-Kocjan, Anna Szarek-Dudek oraz Marcin Styczeń. Uroczysta gala była okazją do złożenia im życzeń i gratulacji.

W marcu rozpoczęły się pierwsze kontrole nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej na terenie sołectw Gminy Olkusz. Podobne kontrole trwają w całym kraju i są efektem nowego obowiązku nałożonego na samorządy, a wynikającego z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Część kontroli – niestety – kończy się grzywnami, nakładanymi na właścicieli nieruchomości.