Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Piękne stroje sarmackie, zbrojni husarze na koniach i grzmiące armaty.

W piątkowe popołudnie 17 września 2021 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu, dyplom nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Olkusza odebrał Gunter Pabst. W ten sposób olkuski samorząd oraz Mieszkańcy docenili jego starania na rzecz budowy relacji między Olkuszem i miastem partnerskim Schwalbach am Taunus.

17 września 1939 roku wschodnią granicę Polski, pogrążonej od ponad dwóch tygodni w konflikcie z żołnierzami III Rzeszy, przekroczyła Armia Czerwona, łamiąc tym samym pakt o nieagresji z 1932 roku. W okolicznościowych obchodach upamiętniających tę rocznicę, oprócz władz miejskich i organizacji kombatanckich, wzięła również udział – przebywająca w Olkuszu – delegacja miasta partnerskiego Schwalbach am Taunus.

Wakacje już za nami, puchary, medale i nagrody wręczone, zatem czas na podsumowanie.

W wakacyjnym programie imprez sportowo-rekreacyjnych znalazły się trzy tematyczne bloki zajęć:

  • Rozgrywki parkowe, gdzie dzieci zmagały się w sportowych torach przeszkód na czas, grach terenowych oraz zabawach rekreacyjnych. Miejscem Rozgrywek był Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” w Olkuszu.
  • „Wakacyjna szkółka nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach oraz hulajnogach” - szkolenia i warsztaty były prowadzone przez całe wakacje, dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki, na skateplazie w „Silver Parku”.
  • Potyczki sportowe to „Lekkoatletyka na wesoło”, drużynowe turnieje piłki nożnej i mini piłka nożna oraz turnieje tenisa ziemnego.

Wakacje za nami, ich uroczyste zakończenie również. Mamy nadzieję, że w bogatej ofercie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu każdy znalazł coś dla siebie. Dołożyliśmy wszelkich starań, by była ona jak najciekawsza i urozmaicona. W sezonie letnim przygotowaliśmy dla „dużych” i „małych” mieszkańców Olkusza wiele atrakcji.

Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazał się przyjazd do Srebrnego Miasta Wirtualnego Teatru Historii. Jego multimedialną ekspozycję od pierwszych minut nieprzerwanie zwiedzają kolejne grupy mieszkańców oraz uczniów. Jednym z pierwszych widzów był również burmistrz Roman Piaśnik. Teatr na olkuskim rynku można zwiedzać do soboty 18 września.

Od 16 do 18 września na olkuskim rynku będzie można bezpłatnie zwiedzać niezwykłą ekspozycję Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

Tłum na rynku zapatrzony w wiązki kolorowych świateł przecinających nocne niebo, fluorescencyjni bębniarze grający gorące latynoskie rytmy, a nad tym wszystkim zegar na ratuszu jak dobrotliwy księżyc w pełni… Tak zakończyło się uroczyste pożegnanie wakacji w Olkuszu.

Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 pozostało 15 dni. Dołóżmy wszelkich starań,  aby się spisać. Można samodzielnie spisać się na stronie www.spis.gov.pl, lub odebrać telefon od rachmistrzów spisowych. Jak już Państwo wiecie, w budynku Urzędu Miasta i Gminy  w Olkuszu są czynne dwa stanowiska spisowe podczas godzin pracy urzędu pok. 114 (parter) oraz pok. 207 (I-piętro).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. dobiega końca. Od 1 kwietnia do 9 września 2021 r. spisano:

- 60,53 % mieszkańców ( w tym w gminnych punktach spisowych spisano około 2640 ankiet co stanowi  9,04 % wszystkich spisanych mieszkańców naszej gminy) oraz

- 60,39  % mieszkań Gminy Olkusz.

Aż dziewięć najciekawszych atrakcji turystycznych Olkusza zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu  „Turystyczne Skarby Małopolski” na najlepsze oferty i produkty turystyczne Województwa Małopolskiego.

W 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema – wybitnego przedstawiciela fantastyki naukowej, futurologa, felietonisty i filozofa oraz znakomitego i najczęściej tłumaczonego na świecie polskiego pisarza science-fiction – oficjalnie zamknięta została Kapsuła Czasu. W projekcie udział wzięli mieszkańcy Powiatu Olkuskiego, przedstawiając swoją wizję Olkusza za 100 lat, a także burmistrz Roman Piaśnik, honorowy patron akcji, kierując przesłanie dla przyszłych pokoleń.

Blisko 3 mln złotych wyniosły wydatki z ostatnich miesięcy w szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Olkusz. Prace zostały wykonane w ponad 20 jednostkach, znacznie poprawiając komfort uczniów, którzy przed tygodniem rozpoczęli nowy rok szkolny i sami najlepiej przekonują się, jak wiele zmienia się w ich najbliższym otoczeniu.

Szanowni mieszkańcy Gminy Olkusz.

Przypominam, że rozpoczął się ostatni miesiąc Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r.