Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Dzisiaj pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Parku Miejskim odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz władz miasta. Wiązankę złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Jolanta Motyczyńska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk.

Wakacje dobiegły końca, co oznacza, że dziś dzieci i młodzież całej Polski wraca do szkół. Kolejny rok szkolny rozpoczyna się jednak w szczególnych okolicznościach trwającej pandemii koronawirusa. Oznacza to, że nie odbyły się oficjalne miejsko-gminne obchody rozpoczęcia roku szkolnego.

 

W związku z nadchodzącym terminem zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. pragniemy przypomnieć Naszym Mieszkańcom o ciążącym na nich obowiązku spisania się w w/w spisie. Do 30 września br. na terenie całego kraju Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest OBOWIĄZKOWY, a wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Obowiązkową, a jednocześnie najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodą udziału w spisie, jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl .

Mając na uwadze, że nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do Internetu lub czas aby odwiedzić w ciągu tygodnia Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu celem spisania się, informujemy, że w dniu 5 września 2021 r. (NIEDZIELA)  członkowie Gminnego Biura Spisowego w Olkuszu będą pełnili dyżur w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu w godzinach od 10.00 do 15.00 celem niesienia pomocy przy samospisie.

Dla milusińskich Naszej Gminy przygotowane są książeczki do kolorowania.

 

Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pełny udział w spisie.

                                                                          

 

                                                                                           Gminne Biuro Spisowe w Olkuszu

22 lipca wieczorem w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbył się ostatni recital Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021” pod patronatem honorowym Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz!

Dokładnie 201 osób przyjęło w ubiegły weekend szczepionkę przeciw COVID-19. Zorganizowany w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu punkt szczepień chętnie odwiedzały osoby młode, jak również seniorzy. Dla chętnych burmistrz Roman Piaśnik przygotował prezent – darmową wejściówkę do najnowszej atrakcji turystycznej Srebrnego Miasta – Podziemnego Olkusza.

Widowiskowa „Sarmacka zabawa w Rabsztynie”, a także niezwykły „Festiwal Gwarków Olkuskich”

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe dotychczasowego parkingu „pod wiaduktem” przy olkuskim Parku Czarna Góra. W jego miejsce powstaną nowe miejsca parkingowe z oświetleniem. Utworzone zostaną również: chodnik i ścieżka rowerowa, łącząca się docelowo z zaplanowanym traktem pieszo-rowerowym wzdłuż ul. Kocjana.

4 września zapraszamy was na wspaniałą imprezę na olkuskim rynku – Pożegnanie Wakacji.
Każdy znajdzie coś dla siebie, gwarantujemy znakomitą zabawę od przedpołudnia do nocy.
Już od 11:00 będzie można obejrzeć stoiska reklamowe. Na dzieci czekają: dmuchany plac zabaw, pięć urządzeń, w tym równoważnia i dmuchany zamek, a co najważniejsze, wszystko za darmo! Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział w akcji plastycznej, a także obejrzeć spektakl pacynkowy.
Wszystkich ucieszą największe przeboje muzyki polskiej i zagranicznej w wykonaniu Morning Star Orchestra. Muzyka będzie wykonywana na żywo, na scenie wystąpi dla was 16 osób. Wspólny śpiew uniesie się nad rynkiem, bo któż nie zna „Parostatku” Krawczyka, piosenek Wodeckiego, „Skyfall” Adele czy „Summer in the city” JoegoCockera?
Ci, którzy jeszcze nie widzieli największej atrakcji turystycznej naszego miasta, będą mogli zwiedzić Podziemny Olkusz w promocyjnej cenie.
Oprócz tego zapraszamy o 11.00 na narodowe czytanie, a o 16.30 na koncert Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej.
Między koncertami rozbawi was do łez Kabaret Weźrzesz, a na zakończenie pierwszy raz w Olkuszu obejrzycie magiczny pokaz laserów z fluorescencyjnymi bębniarzami.
Pogodę zamówiliśmy ładną, czekamy na was i zapraszamy do wspólnego świętowania!

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje, że w związku z organizacją wydarzenia Pożegnanie Wakacji, w dniu 4 września 2021 roku nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu samochodowego w obrębie rynku i przylegających ulic.

Pożegnanie Wakacji

Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec maja uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Jest ona uzupełnieniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i miejscem pierwszego kontaktu dla pacjenta, w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty, w czasie, gdy poradnie POZ już zakończyły pracę oraz w weekendy i święta.

 

Z pomocy TPK można skorzystać dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200 – jeden dla całej Polski.

 

Pod numerem TPK dyżurują pielęgniarki, położne i lekarze, gotowi do udzielenia pomocy dzwoniącym pacjentom. Telefony są odbierane od poniedziałku do piątku w godz. 18 – 8 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.

Średni czas oczekiwania na połączenie z TPK wynosi zaledwie kilkanaście sekund. Podczas rozmowy personel medyczny udziela konsultacji dotyczących stanu zdrowia, w razie potrzeby może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie.

 

Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci dzwoniącemu pacjentowi:

  • wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
  • kontakt z lekarzem POZ w godzinach pracy poradni
  • wezwanie zespołu ratownictwa medycznego – w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

TPK obsługuje połączenia w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim. Co istotne, z konsultacji mogą również skorzystać osoby niesłyszące. Z myślą o nich w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu działa wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego.

 

Szczegóły dotyczące TPK są dostępne na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia:

https://www.nfz.gov.pl/kontakt/teleplatforma-pierwszego-kontaktu/

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom XXX Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki

Dobiegły końca prace związane z aż jedenastoma inwestycjami, zlokalizowanymi na terenie Miasta i Gminy Olkusz. Przebudowano ulice: Słowackiego, Nullo, Widokową, Polne Wzgórze, Sosnową w Olkuszu, drogi w Zawadzie, Zimnodole, Osieku i Gorenicach, a także parking z chodnikiem przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Olkuszu oraz schody obok Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Wartość tych inwestycji przekroczyła 3,3 mln złotych.

Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu otrzymał certyfikat „Miejsce Przyjazne Rowerzystom”

Każdego roku odbywające się Święto Policji jest okazją do wręczenia mianowań na wyższe stopnie służbowe oraz podziękowań i życzeń od lokalnych samorządowców.