Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Ciekawe warsztaty plastyczne, taneczne i muzealne, aktywne zabawy sportowe, a także zimowe zabawy z książką.

 

 

Miasto i Gmina Olkusz prowadzi Punkt Konsultacyjno - Informacyjny Programu Czyste Powietrze.

Spacer historyczny, wykład i wystawa w olkuskiej Bibliotece. To tylko część wydarzeń, jakie towarzyszyły obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Olkuszu.

Gmina Olkusz otrzymała dofinansowanie na realizację zadania grantowego w wysokości 119 928,08 zł. Umowę dotacyjną z Województwem Małopolskim zawarto 30.11.2022 r. W gminie Olkusz wsparciem objętych będzie sześć jednostek: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Braciejówce, Szkoła Podstawowa w Gorenicach, Szkoła Podstawowa w Kosmolowie, Szkoła Podstawowa w Sienicznie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Osieku oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 w Olkuszu.

Serdecznie dziękuję wszystkim Seniorom, biorącym udział w projekcie „Prowadzenie Dziennego Domu Senior+ dla 30 osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+” za codzienną życzliwość i zaangażowanie w budowę tak niezwykłej społeczności. Wszystkim Uczestnikom gratuluję nowych pasji oraz nawiązanych przyjaźni.

78 lat temu, 20 stycznia 1945 roku, Olkusz opuściły ostatnie oddziały armii niemieckiej. Dla mieszkańców Olkusza zakończył się tragiczny czas okupacji hitlerowskiej. Pamięć o wszystkich mieszkańcach Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej symbolizuje pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945" w Parku Miejskim, gdzie w rocznicę burmistrz Roman Piaśnik z przedstawicielami związków kombatanckich złożył kwiaty. Wcześniej honorowy obywatel Olkusza hm. Ryszard Kowal został uhonorowany medalem 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

12 stycznia w Oświęcimiu Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik otrzymał z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Iwony Gibas promesę na dofinansowanie wielowymiarowego wsparcia szkół w ramach Projektu p.n. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II”. Wysokość dotacji wynosi blisko 120 tys. złotych.

Wydarzeniem, które miało chyba największy wpływ na nasze życie w mijającym 2022 roku, był wybuch wojny w Ukrainie i związane z nią konsekwencje.

Zachęcamy studentów i absolwentów wyższych uczelni do udziału w konkursie o nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz

Zapraszamy w piątek 20 stycznia do udziału w spacerze historycznym  „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”, który inauguruje tegoroczną akcję  „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”

Życzenia

Program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła: do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Dodatkowo dofinansowanie audytu energetycznego do 100% (maksymalnie 1,2 tys. zł) pod warunkiem zrealizowania wybranego wariantu z audytu energetycznego w ramach przedsięwzięcia.

 

Wszelkie informacje oraz pomoc przy wypełnianiu i rozliczeniu wniosku można uzyskać w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

 

Adres: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Rynek 1

32-300 Olkusz

p. 326

tel. 32 6260176, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

poniedziałek 8:00 – 16:00, wtorek - piątek 7:00-15:00

 

https://czystepowietrze.gov.pl/

https://www.wfos.krakow.pl/

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Biblioteka dla środowiska i klimatu”.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu opisów dobrych praktyk (warsztatów, zajęć, projektów, rozwiązań organizacyjnych itp.), zrealizowanych dotychczas przez bibliotekę, których tematyka dotyczyła takich zagadnień, jak: ekologia, zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, kryzys klimatyczny itp.

W dniu 16.12.2022 r. w budynku OSP w Olkuszu przy ul. Floriańskiej odbyło się uroczyste przekazanie ubrań specjalnych dla wytypowanych jednostek OSP Gminy Olkusz. Ochronne ubrania zostały zakupione przy pomocy finansowej udzielonej Gminie Olkusz przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu "Małopolskie OSP 2022". Wartość zadania to 13 200,00 zł. Pomoc finansowa Województwa Małopolskiego wyniosła 6 160,00 zł.