Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Aby ułatwić uchodźcom z Ukrainy, których gościmy w naszym mieście

Życzenia Sołtysi

Stefano Terrazzino – wokalista, aktor i tancerz wystąpił 8 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

IMGP5808

Jego koncert dedykowany był wszystkim paniom z okazji Dnia Kobiet jako prezent Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Dziękuję Wam za to, że pozwalacie nam dostrzec to, co w życiu jest najważniejsze, za Wasze ciepło, wrażliwość oraz odwagę dążenia do celu. Życzę Wam, byście były szczęśliwe i kochane, a także byście spełniały swoje marzenia – zarówno te osobiste, jak i zawodowe - zwrócił się do zgromadzonych na sali pań Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

IMGP5779

Stefano Terrazzino występuje u nas z tej okazji już po raz drugi – pierwszy koncert cieszył się takim powodzeniem, że na tegoroczny bilety rozeszły się błyskawicznie.

IMGP5826

Dzień Kobiet niesie ze sobą podarunki, kwiaty i życzenia, których panie wysłuchały zarówno od Dyrektora MOK Marcina Wierciocha witającego gości, jak i od Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz: „...żebyście zawsze były szczęśliwe i kochane”; o czym więcej można marzyć?

IMGP5769

Włoski wieczór ze Stefano Terrazzino wprawił wszystkich we wspaniały nastrój. Znane przeboje śpiewała także publiczność bawiąc się znakomicie. Artysta, znany nie tylko ze swoich talentów, ale i z uroku, od razu zyskał życzliwość wypełniających salę pań. Śmiech, oklaski i pełne uznania okrzyki nagradzały występy Stefano Terrazzino, jego partnerki scenicznej Pauliny Biernat i zespołu.

IMGP5786

Pod koniec koncertu zabrzmiał rock’n’roll. Paulina Biernat postanowiła wybrać do tańca innego partnera… I oto na scenie pojawił się burmistrz Roman Piaśnik, który pięknie zatańczył do piosenki Americano i otrzymał grzmiące owacje od zachwyconej publiczności.

IMGP5856

Jeszcze bisy, kwiaty dla artystów i symboliczny toast lampką wina.

IMGP5761

W holu prezentami dla pań – pięknymi wyrobami rękodzielniczymi – kusiło stoisko sklepiku Podziemnego Olkusza.

Czas na wiosenne porządki! 17 marca mieszkańcy Olkusza wymienią niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny na sadzonki drzew miododajnych i owocodajnych oraz nasiona łąki kwietnej. Olkuscy uczniowie stoczą turniej szachowy figurami z recyklingu, a wydarzenie zwieńczy niepowtarzalna wystawa Wehikuł Czasu. Olkuski Dzień Recyklingu organizowany jest wspólnie przez Gminę Olkusz, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, Nadleśnictwo Olkusz oraz organizację odzysku AURAEKO w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Wydarzenie patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz - Roman Piaśnik.

Życzenia

Dzisiaj przypada 80. rocznica egzekucji, jaka miała miejsce 2 marca 1942 roku.

Ponad 410 tys. złotych dofinansowania otrzymała Gmina Olkusz z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ul. Jasnej w Olkuszu na odcinku od ul. Ks. Prałata Henryka Januchty w górę – do istniejącej nakładki asfaltowej. Wartość całej inwestycji wynosi blisko 700 tys. złotych, a różnicę pokryją środki z budżetu Miasta. Prace zostaną tak skoordynowane, by olkuskie Wodociągi wykonały dodatkowe roboty wodno-kanalizacyjne, umożliwiające m.in. dokonywanie nowych przyłączeń do sieci. Wartość prac zaplanowanych przez PWiK sp. z o.o. to około 300 tys. złotych.

Na przeszło 105 milionów złotych opiewa wniosek, jaki Gmina Olkusz złożyła w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W planach znalazły się m.in. przedsięwzięcia drogowe z kompleksową modernizacją dróg lokalnych oraz wiaduktu w ciągu ulicy 29 Listopada, kompleksowa modernizacja niemal 13 km sieci dróg lokalnych położonych na terenie miejskim i wiejskim oraz budowa tężni solankowej na terenie ośrodka Czarna Góra.

Rok 2022 jest dla olkuskiej Biblioteki rokiem szczególnym, gdyż przypada w nim jubileusz 105. rocznicy istnienia instytucji. 

Początki historii olkuskiej Książnicy sięgają 1 marca 1917 roku, gdzie w budynku ówczesnego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu rozpoczęła ona swoją działalność. Ruch obywatelski sprawił, że ponad wiek temu udało się pozyskać wiele publikacji, które w połączeniu z księgozbiorami działających wtedy towarzystw społeczno-kulturalnych: Resursa Obywatelska, Polskie Towarzystwo Krajoznawcze i Liga Kobiet, dały początek prężnie działającej Bibliotece. Placówka funkcjonowała wówczas dzięki pracy społecznej. Jej prowadzeniem zajmowali się w tym czasie członkowie towarzystw, z inicjatywy których powstała Biblioteka.

Rozliczając deklaracje podatkowe warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu realizuje projekt pn. „Konwersja cyfrowa MOK Olkusz” w ramach projektu systemowego ”Konwersja cyfrowa domów kultury”  Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III Osi Programu – Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

W piątkowe popołudnie w olkuskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu MY Z OLKUSZA. Tym razem o sobie, swoich pasjach i zainteresowaniach opowiadały wyjątkowe i nietuzinkowe osobowości Srebrnego Miasta Pani Irena Włodarczyk - wspaniała olkuska poetka, uhonorowana licznymi ogólnopolskimi nagrodami oraz Pan Marcin Tomsia – poeta i charyzmatyczny polonista z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu, zdobywca Brązowego Liścia Bukowego w XXIX Sejmiku Poetyckim „Pod Diablą Górą”.