Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

 

Półmetek już za nami.

Liczba spisanych mieszkańców i mieszkań na dzień 07.07.2021.

gmina Olkusz:                           35.33% osób   i     36,11 % mieszkań,  

powiat olkuski:                         33.53% osób    i    32,06 % mieszkań,

województwo małopolskie:     38.48% osób    i     34,8 %  mieszkań. 

Stoimy nie najgorzej ale zawsze może być lepiej. Nie zwalniajmy!

Prawie 283 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, z programu "Dobry Start", wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu pierwszej doby. "Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działa bez zakłóceń" - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Pozytywnym odbiorem zakończyły się prace, polegające na przebudowie łącznika ulicy Króla Kazimierza Wielkiego z ul. Świętokrzyską. Zrealizowana inwestycja pozwoliła nie tylko uporządkować sposób parkowania w tym miejscu, ale także poprawiła płynność i bezpieczeństwo komunikacji samochodowej oraz pieszej na tym ruchliwym odcinku. Wartość wykonanych robót to ok. 200 tys. zł, przy 50% dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych.

Ponad 1,5 tony szklanych butelek, opon, a także fragmentów mebli, zebrali uczestnicy akcji „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”, która odbyła się w terminie od 15 do 21 czerwca z inicjatywy burmistrza Romana Piaśnika. Wzięło w niej udział łącznie ponad 100 osób – przedstawicieli władz miejskich, pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Straży Miejskiej, Nadleśnictwa Olkusz, olkuskich Wodociągów, spółdzielni mieszkaniowych: OTBS, „Nowa”, OSM, zarządów osiedli Pakuska, Słowiki i Młodych oraz Sołectwa Gorenice. Chętnie w akcję włączyli się sami mieszkańcy.

Upragnione wakacje!

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021, podobnie jak w ubiegłym roku, przybrało mniej uroczysty charakter. Dyrektorzy szkół, pamiętając o nadal obowiązującym reżimie sanitarnym, organizowali nieco skromniejsze obchody. To jednak nie przeszkodziło najmłodszym mieszkańcom naszej gminy cieszyć się z długo wyczekiwanego zakończenia roku szkolnego. Wakacje rozpoczęte!

Od 28 czerwca do 2 lipca mury Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie gościły siedmiu doktorantów z ukraińskich szkół wyższych. Polsko-ukraińska szkoła letnia dla doktorantów dofinansowana była w ramach programu PROM- Międzynarodowej wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej. Projekt miał na celu przybliżenie młodym uczonym, jak działa polityka w skali lokalnej. Program na piątek przewidywał wizytę w Olkuszu.

Z początkiem wakacji ulegają zmianie godziny otwarcia Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Od 1 lipca w poniedziałki będzie on czynny w godzinach od 8:00 do 16:00. Kasa Urzędu będzie otwarta do godziny 15:30. W pozostałe dni godziny pracy magistratu pozostają bez zmian: od 7:00 do 15:00, z kasą czynną do 14:30.

Zachęcamy do głosowania na atrakcje turystyczne naszego miasta i gminy

Już 11 lipca w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbędzie się pierwszy koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2021”. Tegoroczny Festiwal to nie tylko duchowa uczta związana z piękną muzyką, ale także możliwość poznania arcyciekawych dziejów olkuskich organów. Organizatorami są: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie i Gmina Olkusz. Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik objął Festiwal honorowym patronatem.

Dobiega końca pobyt grupy uczniów High School Holon z Izraela, która odwiedziła Srebrne Miasto

Mieszkańcy dwóch olkuskich ulic: Strzelców Olkuskich oraz Leśnej będą do swoich domów podróżować o wiele bardziej komfortowo, niż przed rokiem. Właśnie dobiegł końca remont obu traktów. Jego koszt to blisko 731 tys. złotych. Inwestycje uzyskały dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Od 2 sierpnia 2021 r.

nowy wzór dowodu osobistego

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie drugiej obok fotografii cechy biometrycznej, czyli odcisków palców.

W związku z tym, że w dowodzie pojawią się odciski palców i podpis posiadacza, nie będzie już możliwości złożenia wniosku przez internet. Konieczna będzie osobista wizyta w urzędzie.

Rozpoczynają się wakacje. Za uczniami i nauczycielami szczególny rok szkolny, który w znacznej części przebiegał w formule zdalnych zajęć.

Warto zobaczyć film, jaki przygotowali Zuzanna Dudzikowska i Jakub Byczek