Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa na ostatniej w 2022 roku sesji Rady Miejskiej w Olkuszu ponownie odbyło się spotkanie z najzdolniejszą młodzieżą z terenu gminy Olkusz, która – w uznaniu osiągnięć w nauce oraz sporcie – otrzymuje stypendium burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Kandydatów mogli zgłaszać dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rady rodziców, instytucje kulturalne, oświatowe i sportowe oraz rodzice i opiekunowie uczniów.

Piękna zimowa aura, utalentowani artyści, moc serdeczności i świątecznych życzeń, pyszne potrawy, a także pomoc najbardziej potrzebującym – tak wyglądało spotkanie wigilijne, zorganizowane 18 grudnia na olkuskim rynku przez burmistrza Romana Piaśnika.

W czasie przedświątecznej sesji, która odbyła się 14 grudnia 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu, Rada Miejska w Olkuszu przyjęła budżet Gminy Olkusz na 2023 rok. Szczególną uwagę zwraca wysokość zaplanowanych w nadchodzącym roku wydatków inwestycyjnych, których wartość wynosi ponad 47 milionów złotych.

Podsumowaniem tegorocznych ekologicznych działań olkuskiej Biblioteki był Powiatowy Konkurs „EKO-BOMBKA, czyli choinkowe cuda z recyklingu”, organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

Gmina Olkusz przystąpiła do systemu dystrybucji paliwa stałego (węgla kamiennego) z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych z terenu Miasta i Gminy Olkusz do dnia 31 grudnia 2022 r. w ramach preferencyjnego zakupu.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Olkuszu, olkuscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o wstąpieniu Miasta i Gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich. Oznacza to powrót Srebrnego Miasta do ZGJ po 14 latach.

W niedzielę 18 grudnia na olkuskim rynku odbędzie się tradycyjna Wigilia Mieszkańców organizowana przez burmistrza Romana Piaśnika. Spotkanie na rynku jest piękną okazją do złożenia sobie życzeń, degustacji świątecznych potraw oraz zrobienia świątecznych zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym. Jest to również dzień, w którym solidaryzujemy się z najbardziej potrzebującymi, którzy otrzymają paczki z potrzebnymi w okresie świąt produktami żywnościowymi. O świąteczną atmosferę zadbają olkuscy artyści wykonujący kolędy.

Liczne gratulacje, życzenia i podziękowania były kierowane do tancerzy i instruktorów Szkoły Tańca Wena w czasie uroczystej Mistrzowskiej Gali, zorganizowanej w celu uhonorowania osiągnięć tancerzy Weny. Najważniejsze z nich – tytuł Mistrzów Świata – zostało zdobyte w październiku tego roku w Austriackim Grazie. Gratulacje w imieniu wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz złożył artystom burmistrz Roman Piaśnik.

Od ubiegłego roku w Osieku i w Zedermanie trwają budowy przedszkoli samorządowych. Wraz z upływem czasu coraz bardziej widoczne są postępy w pracach, które w ostatnim czasie osobiście oceniał burmistrz Roman Piaśnik z lokalnymi przedstawicielami mieszkańców – radnymi oraz sołtysami. Wartość samych prac budowlanych wynosi 10,5 mln złotych dla obu zadań, a Gmina Olkusz uzyskała na ich realizację dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości 7,5 mln złotych.

Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego Gminie Olkusz została przyznana dotacja w wysokości 28 994,00 zł z przeznaczeniem na zakup elementów wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Kosmolowie w ramach konkursu pn. "Małopolskie świetlice wiejskie 2022". W dniu 24.10.2022 r. Gmina podpisała umowę na realizację zadania.

Z pozyskanej pomocy finansowej do świetlicy wiejskiej zostanie zakupione niezbędne wyposażenie kuchni świetlicy wiejskiej (m.in. szafa chłodnicza, zmywarka, ekspres ciśnieniowy, kuchnia gazowa) oraz monitoring obiektu, które będą służyły ogółowi społeczności lokalnej i poprawią jakość życia mieszkańców korzystających z świetlicy, a tym samym stworzą atrakcyjniejsze warunki do rozwoju międzypokoleniowej integracji społecznej.

Zadanie współfinansowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. "Małopolskie świetlice wiejskie 2022".

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu informuje o trwających naborach na wolne stanowiska urzędnicze:

Zapraszamy osoby z Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego audioprzewodnika po Olkuszu, opracowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

Z naszym audioprzewodnikiem można zwiedzać wybrane miejsca Srebrnego Miasta we własnym tempie i w dowolnej kolejności. Poznawanie historii Olkusza można rozpocząć w dowolnym punkcie. Wystarczy tylko pobrać odpowiednie nagranie.

 

 Akcja Zima 2022/2023

 

Drogi Gminne:

  • Teren Miasta Olkusz - firma ALBA Sp. z o.o. telefon  AKCJI ZIMOWEJ czynny całodobowo: 602 183 656, 883 365 394

 

  • Teren Sołectw w Gminie Olkusz – firma Karolinex telefon AKCJI ZIMOWEJ czynny całodobowo: 799 010 105

 

  • Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi: w godzinach pracy urzędu tel. (32) 626 01 73 lub 728 405 031

 

 

Drogi Powiatowe:

Zarząd Drogowy w Olkuszu, tel. AKCJI ZIMOWEJ czynny całodobowo:

  • Telefon czynny całą dobę - (32) 643-02-40
  • Telefon czynny całą dobę - (32) 643-02-65

                                                         - (32) 643-09-92

                                                         - (32) 643-18-78

 

Drogi Wojewódzkie:

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie:

- Telefon dyżurny Zimowego Utrzymania Dróg w Krakowie (12) 4465855 kom. 609703392,

  • Nr drogi 791na odcinku Olkusz – Zawiercie, Olkusz - Trzebinia – 885 665 081
  • Nr drogi 783 na odcinku Olkusz – Wolbrom (odcinek obwodnicy) – 508 211 500
  • Nr drogi 773 na odcinku od DK - 94 w Sienicznie do Skały – 502 168 212

 

 

Drogi Krajowe:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad:

Zimowe utrzymanie dróg: 012 417 36 29, 417 14 22, 4125 16 44,

Całodobowy dyżur czynnej AKCJI ZIMA na terenie Olkusza (na odcinku DK-94 Zederman - Bolesław) 779 010 105