Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”.

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

22 czerwca 2021 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbyła się sesja, w czasie której Rada Miejska w Olkuszu jednomyślnie zdecydowała o udzieleniu burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Jak zgodnie powtarzali radni, choć rok 2020 był szczególnie trudny z uwagi na pandemię koronawirusa, Gmina Olkusz w tym czasie imponująco się rozwijała.

W czasie nadchodzących upałów można ochłodzić się dzięki kurtynie wodnej uruchomionej przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu, której druhowie nadzorują całą akcję. Kurtyna wodna cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych mieszkańców miasta i gminy. Przy panujących obecnie wysokich temperaturach, kurtyna jest rozstawiana od godz. 11.00 do 16.00.

Konkurs literacko-plastyczno-ekologiczny o takim haśle został zorganizowany po raz piąty przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie w Olkuszu. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objął burmistrz Roman Piaśnik. Podsumowanie konkursu odbyło się 8 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym Nr 1 w Olkuszu.

Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu w sprawie udziału mieszkańców w debacie nad Raportem o stanie Gminy Olkusz za 2020 rok.

Serdecznie zapraszamy w piątek na godzinę 19:00 na olkuski rynek, gdzie odbędzie się koncert Mariusza Kalagi. Wstęp wolny.
W związku z organizacją koncertu informujemy, że jutro od godziny 15:30 do godzin wieczornych wjazd samochodów na rynek nie będzie możliwy.
Kalaga zapowiedź

Bezpłatne badania prenatalne dla kobiet z terenu powiatu olkuskiego i krakowskiego

Od 28 czerwca do połowy października 2021 r. będą trwały prace remontowe na dwóch wiaduktach nad torami kolejowymi PKP w Olkuszu. W związku z koniecznością wykonania tego remontu zmieniona zostanie organizacja ruchu, zarówno w ciągu drogi krajowej nr 94, jak i na ulicach miasta. Planowane prace będą wymagały zamknięcia naprzemiennie: najpierw wiaduktu w kierunku Krakowa na jeden miesiąc, a następnie w kierunku Bytomia na dwa miesiące.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Dodatkowy numer to numer infolinii spisowej 22 279 99 99.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • W trakcie spisu zostaniemy zapytani o dane z zakresu:

- charakterystyka demograficzna,

- aktywność ekonomiczna,

- poziom wykształcenia,

- niepełnosprawność,

- migracje wewnętrzne i zagraniczne,

- charakterystyka etniczno-kulturowa,

- gospodarstwa domowe i rodziny,

- stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową tj. 22 279 99 99 lub do Gminnego Biura Spisowego w Olkusz 32 626 02 15.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że rachmistrz dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności. 

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się akcja „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”. Partnerzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika, od 15 do 20 czerwca zadbają o estetykę wskazanego przez siebie miejsca. Uprzątnięte odpady nieodpłatnie odbierze Gmina Olkusz. Akcja, oprócz osiągnięcia celu w postaci poprawy czystości miejsc publicznych, ma również charakter edukacyjny, a dołączyć do niej może każdy. Wspólne sprzątanie z burmistrzem i pracownikami olkuskiego magistratu odbędzie się w środę 16 czerwca.

Po wielu miesiącach przerwy, wynikającej z pandemii koronawirusa, olkuski rynek znów tętni życiem! W słoneczny piątkowy wieczór atmosferę dodatkowo rozgrzał Mariusz Kalaga, porywając publiczność nie tylko swoimi umiejętnościami wokalnymi, ale także niezrównanym poczuciem humoru. Dobre nastroje dopisywały do samego końca.

Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów, jaki odbył się w niedzielę 13 czerwca

Punkt Poradnictwa Specjalistycznego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu