Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie uruchomił w tym roku nowy program "Ciepłe Mieszkanie". Celem programu jest poprawa jakości powietrza przez wymianę źródła ciepła i poprawę efektywności energetycznej indywidualnych mieszkań, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych i posiadają własne źródło ciepła.

Trwają prace związane z montażem paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na terenie Miasta i Gminy Olkusz. Najbardziej okazale prezentują się efekty dużych inwestycji, takich jak ta, która dobiega końca na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Instalacje są prowadzone także na budynkach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 3, Szkoły Podstawowej Nr 9, Szkoły Podstawowej Nr 10, OSP w Gorenicach, a także blisko 70 gospodarstw domowych. Wartość projektu to 803 tys. złotych, natomiast dofinansowanie dla realizowanych prac wynosi 50%.

W 2022 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizowała zadanie „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki.

W związku z wejściem w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, czyli przepisów regulujących dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z art. 34 ust. 1 w/w ustawy informujemy, że Gminy: Bolesław, Bukowno, Klucze, Olkusz i Trzyciąż przystępują do programu dystrybucji węgla. W chwili obecnej trwa koordynacja działań z podmiotami zewnętrznymi, których udział jest niezbędny do realizacji przedsięwzięcia.

W związku z trwającą procedurą legislacyjną przepisów regulujących dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu terytorialnego informujemy, że po ich wejściu w życie Gminy: Bolesław, Bukowno, Klucze, Olkusz i Trzyciąż przystąpią do programu dystrybucji węgla własnymi siłami lub z wykorzystaniem istniejących już składów węgla.

Jesteśmy zdeterminowani, by w tym trudnym czasie dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić naszym Mieszkańcom zakup węgla po preferencyjnej cenie. Pracujemy nad szczegółowymi rozwiązaniami, związanymi z logistyką całego przedsięwzięcia, żeby – po wejściu w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe – jak najszybciej przystąpić do realizacji zamówień naszych Mieszkańców.

O wszelkich nowych ustaleniach będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Krzysztof Dudziński

 

Wójt Gminy Bolesław

Mirosław Gajdziszewski

 

Burmistrz Miasta Bukowno

Norbert Bień

 

Wójt Gminy Klucze

Roman Piaśnik

 

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Roman Żelazny

 

Wójt Gminy Trzyciąż

 

Dobiegł końca kolejny etap przebudowy ul. E. Orzeszkowej w Olkuszu. Kolejny odcinek tej drogi wzbogacił się więc nie tylko o nową nawierzchnię i chodniki, ale także dodatkowe miejsca parkingowe. Prace realizowane były z dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a ich koszt wyniósł ok. 1,2 mln złotych.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zaprasza na uroczyste podniesienie flagi na maszt wykonany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną", które odbędzie się w poniedziałek 7 listopada 2022 roku o godzinie 11:00 w Parku Miejskim w Olkuszu.

Maszt

Przed nami dzień Wszystkich Świętych. Jak zawsze tego dnia pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli na zawsze. Jest to także okazja, aby wspomnieć osoby zasłużone dla naszego miasta

W tym roku czciliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Zakończeniem uroczystości w Olkuszu był koncert „Olkuszanie dla Niepodległej”, który odbył się pod honorowym patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, a rozpoczął hymnem narodowym odegranym przez Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą.

Uroczyste obchody Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w piątek 28 października 2022 roku w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, okazały się bardzo szczęśliwe dla Olkusza. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Małopolsce atrakcji turystycznych – Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich – została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik informuje o zmianie organizacji ruchu w dniach od 28 października 2022 roku do 2 listopada 2022 roku, mającej na celu upłynnienie ruchu w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

Od piątku 28 października od godziny 7:00 do środy 2 listopada do godziny 22:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych.

Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest poniżej.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” przygotowuje dodatkowe linie zapewniające transport w tym okresie.

Pobierz: Organizacja ruchu Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

Uroczyste podniesienie flagi na maszt w obecności władz miejskich, Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz, a także uczniów olkuskich szkół zwieńczyło 7 listopada 2022 roku realizację projektu „Pod biało-czerwoną”. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej dumnie powiewa w miejscu symbolicznym – przy pomniku „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”.

28 października 2022 roku w sali konferencyjnej olkuskiego magistratu odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza na 2023. Mieszkańcy, w głosowaniu trwającym blisko dwa tygodnie, wybrali projekty, które będą realizowane w 2023 roku. Publikujemy pełną listę zwycięskich zadań.

- Jestem naprawdę dumny z tego, jak wszyscy olkuszanie angażują się w tę inicjatywę. Serdecznie gratuluję autorom zwycięskich zadań. Jestem przekonany, że przyniosą one wiele radości mieszkańcom naszej Gminy – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Budżet Obywatelski 2023

Oficjalne ogłoszenie wyników było jednocześnie okazją do krótkiej prezentacji zadań, które uzyskały największe społeczne poparcie. Tajemnicę wyników głosowania stopniowo odsłaniali: Jacek Imielski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych oraz Michał Latos, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej. W edycji na 2023 rok projekty w Budżecie Obywatelskim Olkusza zostały podzielone na dwie pule środków – miejską oraz wiejską.

W efekcie głosowania Mieszkańców do realizacji na 2023 rok wybrano następujące zadania:

W puli do 5 tys. złotych:

 1. Zakup ławeczek ogrodowo-parkowych (Publiczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie) – W
 2. Zakup urządzeń typu "bujak" na place zabaw w Gorenicach – W
 3. Biesiada Zederman na wesoło – W
 4. Kurs tańca dla młodzieży i dorosłych (Kosmolów, Sieniczno, Olewin, Wiśliczka) – W
 5. Kulturalny Olkusz, czyli spotkania autorskie dla dorosłych w Olkuskiej Bibliotece – M
 6. Organizacja Festynu Rodzinnego w Dolince – M
 7. Poznaj Nordic Walking – M
 8. Zakup stołów piknikowych z ławkami - 9 kompletów (Bogucin Mały) – W
 9. Mam talent - pomoc przez pasję – M
 10. Osiedle Słowiki - Dzień Smerfa – M
 11. Na Czwóreczki festynie czas ci wesoło upłynie (Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu) – M

W puli do 25 tys. złotych:

 1. Modernizacja łazienki w Szkole Podstawowej w Zawadzie – M
 2. Realizacja traktu rekreacyjnego (Zimnodół) – W
 3. Odnowienie Rynku w Niesułowicach – W
 4. Modernizacja garaży i szatni w remizie OSP Zederman – W
 5. Doposażenie pracowni integracji sensorycznej w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu – M
 6. Mebelki dla siódemki (Przedszkole nr 7 w Olkuszu) – M
 7. Nasz plac zabaw - modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Olkuszu – M
 8. Osiedle Słowiki - Oświetlenie Toru Rolkowego – M
 9. Budowa Altanki Sześciokątnej wraz z infrastrukturą (Os. Wschód) – M

Budżet Obywatelski 2023

W puli do 50 tys. złotych:

 1. Modernizacja sali szkoleniowej w Remizie OSP w Osieku celem zapewnienia gotowości bojowej jednostki – W
 2. Modernizacja pomieszczeń starej części remizy na poziomie piętra w OSP Gorenice – W
 3. Pozyskanie terenów pod drogi publiczne w miejscowości Zederman – W
 4. Wykonanie nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw przy Przedszkolu nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Olkuszu – M
 5. Radosny ogród - rewitalizacja ogrodu przedszkolnego Przedszkola nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Olkuszu – M
 6. Wymarzona pracownia informatyczna w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu – M
 7. Doposażenie placu zabaw w ”Dolince” oraz stworzenie nowej strefy gier przy placu zabaw w Szkole Podstawowej nr 10 w Olkuszu – M
 8. O łazienki nasze dbamy, do Budżetu Obywatelskiego się zgłaszamy - modernizacja łazienki w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu – M
 9. Miejsca Postojowe dla samochodów (Osiedle Pakuska) – M
 10. Osiedle Słowiki ogrodzenie boisk – M

Budżet Obywatelski 2023

W kolejnej już edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza oddano 8 864 karty do głosowania, spośród których 413 zostało uznanych za nieważne (głównie w wyniku głosów oddanych przez osoby nieuprawnione).

Budżet Obywatelski 2023

W sumie głosy ważne zostały oddane przez 8 451 mieszkańców. Większość głosujących wybrała tradycyjną — papierową metodę głosowania (5 202 głosy). Kolejny raz z rzędu w Budżecie Obywatelskim Olkusza chętniej głosowały kobiety (4 597 głosów). Najwięcej głosów oddali seniorzy (28,39%) i osoby w wieku 36-49 lat (26,57%). Wysoki wynik osiągnęli również olkuszanie w wieku do 25 lat (19,55%). Mniejszy wpływ na ostateczny wynik mieszkańcy w przedziale wiekowym 26-35 lat (13,34%) oraz osoby w wieku 50-59 lat (12,14%).

Budżet Obywatelski 2023

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej https://olkusz.budzet-obywatelski.org/wyniki

 

Więcej zdjęć: Facebook

17 października 2022 r. olkuska Biblioteka przystąpiła do realizacji projektu MAŁOPOLSKA PRZYJAZNA PSZCZOŁOM, który jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie MANKO – wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora oraz twórca programów Ogólnopolska Karta Seniora i Głos Seniora.