Północny odcinek obwodnicy Olkusza powstanie do 2014 roku

Podczas piątkowej konferencji prasowej w olkuskim Centrum Kultury Marszałek Marek Sowa poinformował o decyzji Sejmiku, dzięki której południowo – wschodnia obwodnica Olkusza znalazła się w Wykazie Przedsięwzięć Wieloletnich Województwa Małopolskiego. Pierwszy etap inwestycji ma się rozpocząć w przyszłym roku.

konferencja_olkusz_obwodnica_fot.jpg

- Projekt inwestycji powstawał przez dwa lata, były problemy z decyzją środowiskową, którą dopiero uzyskaliśmy. Dysponujemy gwarancjami samorządów uczestniczących w realizacji inwestycji. Budowa powinna się rozpocząć w połowie 2012 roku. – mówił Marszałek Marek Sowa. Podkreślał też znaczenie tego typu przedsięwzięć dla rozwoju regionu i dziękował za zaangażowanie na rzecz olkuskiej obwodnicy obecnym na spotkaniu radnym Sejmiku Małopolskiego: Lidii Gądek i Kazimierzowi Czekajowi oraz posłom: Andrzejowi Ryszce i Ireneuszowi Rasiowi.
Pierwszy etap obejmie budowę odcinka długości 4,7 km, łączącego drogę krajową nr 94 z drogą wojewódzką 783 w kierunku Wolbromia. Ta część obwodnicy przebiegać ma po obecnej ul. Zagaje, a następnie wzdłuż torów kolejowych aż do ronda, jakie zaplanowane zostało za przejazdem kolejowym w pobliżu Rabsztyna, gdzie obwodnica łączyć się będzie z drogą 783 i drogą prowadzącą w kierunku Troksa.
– Jest to dla nas niezwykle istotny odcinek. Doprowadzi do zmniejszenia ruchu tranzytowego przez Olkusz i pozwoli kierowcom ominąć uciążliwy przejazd kolejowy w Rabsztynie, a także, co bardzo istotne, otworzy możliwość uruchomienia terenów przeznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na aktywność gospodarczą – mówił podczas konferencji Burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka.
Całkowita wartość tej części inwestycji szacowana jest na 39,5 mln zł. Województwo Małopolskie przekaże na jej realizację 26 mln zł. Jest szansa, że inwestycja zostanie wsparta unijną dotacją w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Realizujący budowę Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie aplikować o dofinansowanie w wysokości 85% na ten projekt.

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kosmolów – Wiśliczka wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

W dniach 01-24.09.2014 r. na terenie Miasta i Gminy Olkusz odbędą się mobilne zbiórki odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych oraz drobnych odpadów niebezpiecznych.

HARMONOGRAM

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, informuje, że w budynku Urzędu Miasta i Gminy Olkusz na tablicy ogłoszeń, obok pok.229, w dniach od 12.09.2014 r. do 3.10.2014 r. wywieszony będzie wykaz nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy i najmu.

Do 9 września 2014 r. przyjmowane będą zgłoszenia do bezpłatnych badań spirometrycznych w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Więcej szczegółów w dalszej części informacji.

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego - Przedsięwzięcia kulturalne „1914 – Wielka Wojna na Ziemi Olkuskiej".

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz przypomina, że z dniem 15 września 2014 roku upływa termin płatności kolejnej raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, ustalonej w decyzji wymiarowej na rok 2014, jak również termin płatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W związku z opracowaniem projektu „Programu ochrony środowiska dla Miasta i Gminy Olkusz na lata 2014-2017 i kierunkowo do 2021" wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na II etap konsultacji społecznych, które odbędą się w dniu 08.09.2014 r. o godz. 14:30.

Zgodnie z decyzją Starosty Olkuskiego /pismo ZD-2/661/PS/G/6/2014/ z dnia 17.07.2014 r. oraz Marszałka Województwa Małopolskiego /pismo DU-4-420-783-7-2/14 (ZDW/PW/2014/6255/DU4MS)/ z dnia 18.08.2014 r. od 1.09.2014 r. zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu w związku z wprowadzeniem ograniczenia tonażu do 5 ton w obu kierunkach ulicy Sikorka w Olkuszu oraz w miejscowości Rabsztyn.

• BIP
  • Miasta Partnerskie