Miasto i Gmina Olkusz

Mapka

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe: zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi tj. aglomeracją krakowską i katowicką, przez miasto i gminę przebiega trasa Nr 94, droga na szlaku Olszyna - Przemyśl, w rejonie krzyżujących się szlaków komunikacji dróg krajowych północ-południe i wschód-zachód, w odległości 20 km od miasta przebiega działający już odcinek autostrady A- 4 łączącej Katowice z Krakowem, dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec- Medyka, przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa - Magnitogorsk, Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok.150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska regionalne w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem. W mieście i w gminie nastąpiła zdecydowana poprawa stanu systemu telekomunikacyjnego. Usługi telefoniczne na coraz wyższym poziomie technologicznym świadczą Telekomunikacja Polska S.A. i Netia. Tańszy dostęp do internetu i teletransmisji danych umożliwiają prywatni provaiderzy obecni na miejscowym rynku usług.

Infrastruktura techniczna miasta i gminy jest stale rozbudowywana i modernizowana w celu zaspokojenia rosnących potrzeb mieszkańców i dostosowania ich stanu do wymogów współczesności. Trwa rozbudowa i modernizacja sieci gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dogodne warunki komunikacyjne nie są jedynym atutem miasta. Olkusz leży w jednej z piękniejszych części Polski. Natura obdarowała ten region szczodrze.

Informacja dla Mieszkańców Osiedla Pakuska w sprawie wykonania włączenia ulicy Armii Krajowej do ulicy Osieckiej.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje, że pierwsze posiedzenie Obwodowej Komisji Wyborczej w Olkuszu, na której dokonuje się wyboru przewodniczącego Komisji i jego zastępcy, odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2015 r. o godz. 15.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, ul. Fr. Nullo 29.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu przesyła w załączeniu materiały informacyjne dotyczące akcji szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów.

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Olkusz (zmiana nr 19) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych "POMOST" w Olkuszu zwraca się do przedstawicieli organizacji pozarządowych o głosowanie w wyborach na członków Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014-2020 (KM RPO WM) ogłoszonych przez Małopolską Radę Działalności Pożytku Publicznego.

• BIP
  • Miasta Partnerskie