Miasto i Gmina Olkusz

Mapka

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe: zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi tj. aglomeracją krakowską i katowicką, przez miasto i gminę przebiega trasa Nr 94, droga na szlaku Olszyna - Przemyśl, w rejonie krzyżujących się szlaków komunikacji dróg krajowych północ-południe i wschód-zachód, w odległości 20 km od miasta przebiega działający już odcinek autostrady A- 4 łączącej Katowice z Krakowem, dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec- Medyka, przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa - Magnitogorsk, Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok.150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska regionalne w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem. W mieście i w gminie nastąpiła zdecydowana poprawa stanu systemu telekomunikacyjnego. Usługi telefoniczne na coraz wyższym poziomie technologicznym świadczą Telekomunikacja Polska S.A. i Netia. Tańszy dostęp do internetu i teletransmisji danych umożliwiają prywatni provaiderzy obecni na miejscowym rynku usług.

Infrastruktura techniczna miasta i gminy jest stale rozbudowywana i modernizowana w celu zaspokojenia rosnących potrzeb mieszkańców i dostosowania ich stanu do wymogów współczesności. Trwa rozbudowa i modernizacja sieci gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dogodne warunki komunikacyjne nie są jedynym atutem miasta. Olkusz leży w jednej z piękniejszych części Polski. Natura obdarowała ten region szczodrze.

Informujemy, że w związku z przejazdem przez Olkusz peletonu wyścigu kolarskiego 71. Tour de Pologne w dniu 6.08.2014 r. (środa) nastąpią utrudnienia w ruchu.

Szczegóły w dalszej części informacji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu informuje o trwającej w całej Polsce akcji "Weź Paragon".

W związku z przekazaną informacją od wykonawcy prac Wydział Drogowy informuje, że w związku z wymianą spoiny żywicznej w nawierzchni z kostki w dniach od 16.07.2014 r. do 18.07.2014 r. nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu ul. Sławkowskiej w Olkuszu na odcinku od Rynku do ul. Mickiewicza.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu informuje o uzyskaniu informacji o próbie wyłudzenia od podatników i płatników opłaty za dokonanie rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowa Ewidencja Podatników.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olkuszu, w oparciu o prognozy Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, ostrzega, że od godz. 11:00 dnia 9.07.br do godz. 3:00 dnia 10.07.br. na obszarze województwa małopolskiego prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, a lokalnie ok 40 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Lokalnie możliwe opady gradu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olkuszu informuje, iż w okresie od dnia 14.07.2014 r. do dnia 27.07.2014 r. prowadzona będzie na Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu - w celach profilaktycznych- dezynfekcji wody pitnej przy użyciu chloru gazowego. W tym czasie nastąpi zmiana walorów smakowych i zapachowych wody.

Za utrudnienia przepraszamy mieszkańców Gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze.

Informacja Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie w sprawie prowadzonych działań informacyjno – edukacyjnych pod hasłem "Wykorzystaj atrakcyjność regionu i zwiększ legalnie swoje dochody!" oraz przeciwdziałania nieprawidłowościom podatkowym w branży turystycznej w okresie wakacyjnym.

• BIP
  • Miasta Partnerskie