Miasto i Gmina Olkusz

Mapka

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe: zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi tj. aglomeracją krakowską i katowicką, przez miasto i gminę przebiega trasa Nr 94, droga na szlaku Olszyna - Przemyśl, w rejonie krzyżujących się szlaków komunikacji dróg krajowych północ-południe i wschód-zachód, w odległości 20 km od miasta przebiega działający już odcinek autostrady A- 4 łączącej Katowice z Krakowem, dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec- Medyka, przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa - Magnitogorsk, Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok.150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska regionalne w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem. W mieście i w gminie nastąpiła zdecydowana poprawa stanu systemu telekomunikacyjnego. Usługi telefoniczne na coraz wyższym poziomie technologicznym świadczą Telekomunikacja Polska S.A. i Netia. Tańszy dostęp do internetu i teletransmisji danych umożliwiają prywatni provaiderzy obecni na miejscowym rynku usług.

Infrastruktura techniczna miasta i gminy jest stale rozbudowywana i modernizowana w celu zaspokojenia rosnących potrzeb mieszkańców i dostosowania ich stanu do wymogów współczesności. Trwa rozbudowa i modernizacja sieci gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dogodne warunki komunikacyjne nie są jedynym atutem miasta. Olkusz leży w jednej z piękniejszych części Polski. Natura obdarowała ten region szczodrze.

LKS „Błysk" w Zedermanie informuje, iż realizuje operację dla 30 osób w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie Małych Projektów pod tytułem „Organizacja szkoleń sportowych w Zedermanie dla mieszkańców obszaru LSR".

Informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w ponownym głosowaniu na wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz przypomina, iż parkowanie w sposób niedozwolony nie tylko utrudnia ruch pieszych, ale również przyczynia się do niszczenia infrastruktury drogowej. W związku z powyższym patrole Straży Miejskiej zostaną wzmożone, zwłaszcza na terenie osiedla Glinianki w Olkuszu.

Zgodnie z decyzją Starosty Olkuskiego - pismo ZD-2/661/PS/G/2/09 z dnia 19.01.2009 r. - zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu w związku z montażem progów zwalniających na ul. Kamyk w Olkuszu w dniu 1.12.2014 r.

Uchwała nr 13/2014 Miejskiej Komisji Wyborczej Olkuszu z dnia 19 listopada 2014 r. o przeprowadzeniu ponownego głosowania w wyborach Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz w dniu 30 listopada 2014 r.

• BIP
  • Miasta Partnerskie