Miasto i Gmina Olkusz

Mapka

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe: zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi tj. aglomeracją krakowską i katowicką, przez miasto i gminę przebiega trasa Nr 94, droga na szlaku Olszyna - Przemyśl, w rejonie krzyżujących się szlaków komunikacji dróg krajowych północ-południe i wschód-zachód, w odległości 20 km od miasta przebiega działający już odcinek autostrady A- 4 łączącej Katowice z Krakowem, dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec- Medyka, przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa - Magnitogorsk, Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok.150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska regionalne w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem. W mieście i w gminie nastąpiła zdecydowana poprawa stanu systemu telekomunikacyjnego. Usługi telefoniczne na coraz wyższym poziomie technologicznym świadczą Telekomunikacja Polska S.A. i Netia. Tańszy dostęp do internetu i teletransmisji danych umożliwiają prywatni provaiderzy obecni na miejscowym rynku usług.

Infrastruktura techniczna miasta i gminy jest stale rozbudowywana i modernizowana w celu zaspokojenia rosnących potrzeb mieszkańców i dostosowania ich stanu do wymogów współczesności. Trwa rozbudowa i modernizacja sieci gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dogodne warunki komunikacyjne nie są jedynym atutem miasta. Olkusz leży w jednej z piękniejszych części Polski. Natura obdarowała ten region szczodrze.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olkuszu w oparciu o prognozy Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że od godz. 14.00 dnia 27.08. br. do godz. 20.00 dnia 01.09. br. na obszarze województwa małopolskiego prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 19°C.

Obwieszczenie dotyczące kierowania korespondencji w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa galerii handlowej wraz z komunikacją zewnętrzną, miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, zjazdami na drogi publiczne, wiatami śmietnikowymi oraz niezbędną infrastrukturą techniczną w Olkuszu w rejonie ulic: Mickiewicza, Sławkowskiej, Parcówka i DK Nr 94".

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu informuje, iż w okresie od dnia 24.08.2015r. do dnia 06.09.2015r. prowadzona będzie na Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu w celach profilaktycznych dezynfekcja wody pitnej przy użyciu chloru gazowego. W tym czasie wystąpi zmiana walorów smakowych i zapachowych. Za utrudnienia przepraszamy mieszkańców Gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze.

PWiK sp. z o.o. w Olkuszu zawiadamia, że w związku z przygotowaniem do uruchomienia nowej sieci magistralnej DN 400 mm, mogą wystąpić zakłócenia w dostawie wody dla Odbiorców miejscowości: Chechło, Golczowice, Godawica, Kwaśniów Dolny, Hucisko, Rodaki, Ryczówek, Klucze, Jaroszowiec, Bogucin Duży, Bogucin Mały.

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu kultury, pn. „Prowadzenie Klubu Osiedlowego na Osiedlu Słowiki" oraz powołania Komisji Konkursowej.

• BIP
  • Miasta Partnerskie