Miasto i Gmina Olkusz

Mapka

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe: zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi tj. aglomeracją krakowską i katowicką, przez miasto i gminę przebiega trasa Nr 94, droga na szlaku Olszyna - Przemyśl, w rejonie krzyżujących się szlaków komunikacji dróg krajowych północ-południe i wschód-zachód, w odległości 20 km od miasta przebiega działający już odcinek autostrady A- 4 łączącej Katowice z Krakowem, dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec- Medyka, przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa - Magnitogorsk, Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok.150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska regionalne w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem. W mieście i w gminie nastąpiła zdecydowana poprawa stanu systemu telekomunikacyjnego. Usługi telefoniczne na coraz wyższym poziomie technologicznym świadczą Telekomunikacja Polska S.A. i Netia. Tańszy dostęp do internetu i teletransmisji danych umożliwiają prywatni provaiderzy obecni na miejscowym rynku usług.

Infrastruktura techniczna miasta i gminy jest stale rozbudowywana i modernizowana w celu zaspokojenia rosnących potrzeb mieszkańców i dostosowania ich stanu do wymogów współczesności. Trwa rozbudowa i modernizacja sieci gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dogodne warunki komunikacyjne nie są jedynym atutem miasta. Olkusz leży w jednej z piękniejszych części Polski. Natura obdarowała ten region szczodrze.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Małopolska Izba Rolnicza, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin ZD Grodkowice zapraszają na szkolenie w ramach projektu „Środowisko bez barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.)" dofinansowanego z funduszy EOG 2009-2014, które odbędzie się w dniu 03.10.2014 r. o godzinie 9.00 w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu – Rynek 1.

Ogłoszenie Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kosmolów – Wiśliczka wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

W dniach 01-24.09.2014 r. na terenie Miasta i Gminy Olkusz odbędą się mobilne zbiórki odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych oraz drobnych odpadów niebezpiecznych.

HARMONOGRAM

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, informuje, że w budynku Urzędu Miasta i Gminy Olkusz na tablicy ogłoszeń, obok pok.229, w dniach od 12.09.2014 r. do 3.10.2014 r. wywieszony będzie wykaz nieruchomości przeznaczonej do dzierżawy i najmu.

Do 9 września 2014 r. przyjmowane będą zgłoszenia do bezpłatnych badań spirometrycznych w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Więcej szczegółów w dalszej części informacji.

Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty na realizację zadania publicznego - Przedsięwzięcia kulturalne „1914 – Wielka Wojna na Ziemi Olkuskiej".

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz przypomina, że z dniem 15 września 2014 roku upływa termin płatności kolejnej raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, ustalonej w decyzji wymiarowej na rok 2014, jak również termin płatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W związku z opracowaniem projektu „Programu ochrony środowiska dla Miasta i Gminy Olkusz na lata 2014-2017 i kierunkowo do 2021" wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza na II etap konsultacji społecznych, które odbędą się w dniu 08.09.2014 r. o godz. 14:30.

• BIP
  • Miasta Partnerskie