Miasto i Gmina Olkusz

Mapka

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe: zlokalizowany jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi tj. aglomeracją krakowską i katowicką, przez miasto i gminę przebiega trasa Nr 94, droga na szlaku Olszyna - Przemyśl, w rejonie krzyżujących się szlaków komunikacji dróg krajowych północ-południe i wschód-zachód, w odległości 20 km od miasta przebiega działający już odcinek autostrady A- 4 łączącej Katowice z Krakowem, dobrze rozwinięta linia kolejowa kierunku wschód-zachód z bezpośrednim połączeniem międzynarodowym relacji Zgorzelec- Medyka, przez miasto przebiega linia kolejowa hutniczo-siarkowa stanowiąca szerokotorowy układ transportowy w relacji Olkusz - Hrubieszów - Moskwa - Magnitogorsk, Odległość do przejść granicznych w Chyżnem, Cieszynie i Łysej Polanie wynosi ok.150 km, Medyki - 300 km, a do Zgorzelca - 350 km.

Połączenia komunikacyjne Olkusza uzupełniają lotniska regionalne w Katowicach- Pyrzowicach i Krakowie- Balicach, odległe od miasta o ok. 40 kilometrów. Dysponują one regularnymi połączeniami z krajowymi i międzynarodowymi portami lotniczymi umożliwiając szybką komunikację praktycznie z całym światem. W mieście i w gminie nastąpiła zdecydowana poprawa stanu systemu telekomunikacyjnego. Usługi telefoniczne na coraz wyższym poziomie technologicznym świadczą Telekomunikacja Polska S.A. i Netia. Tańszy dostęp do internetu i teletransmisji danych umożliwiają prywatni provaiderzy obecni na miejscowym rynku usług.

Infrastruktura techniczna miasta i gminy jest stale rozbudowywana i modernizowana w celu zaspokojenia rosnących potrzeb mieszkańców i dostosowania ich stanu do wymogów współczesności. Trwa rozbudowa i modernizacja sieci gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dogodne warunki komunikacyjne nie są jedynym atutem miasta. Olkusz leży w jednej z piękniejszych części Polski. Natura obdarowała ten region szczodrze.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, informuje że w budynku Urzędu Miasta i Gminy Olkusz na tablicy ogłoszeń, obok pok. 229 w dniach od 14.11.2014 r. do 05.12.2014 r. wywieszony będzie wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy.

W związku z przekazaną informacją od PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o. Wydział Drogowy informuje, że w dniach od 19.11.2014 r. do 20.11.2014 r. będą wykonywane prace remontowe (wymiana nawierzchni asfaltowej) w rejonie przejazdu kolejowego w Rabsztynie. W związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz przypomina, że z dniem 15 listopada 2014 roku upływa termin płatności kolejnej raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego ustalonej w decyzji wymiarowej na rok 2014 oraz termin płatności opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Informacja Dyrektora Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu w sprawie rozpoczęcia działalności Ośrodka Rehabilitacji Dziennej w ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w Krakowie.

Komunikat Pełnomocnika ds. wyborów w sprawie podziału obwodów do głosowania.

• BIP
  • Miasta Partnerskie