18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się I Olkuski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Jest on częścią działań projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Konkurs odbywał się pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

DSC 0018

IMG 6773

Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, współorganizatorem – Gminna Rada Seniorów w Olkuszu, a partnerami Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Olkuszu, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Szkoła Podstawowa Nr 4 z oddziałami Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

IMG 6749

DSC 0014 2

Celem konkursu jest między innymi pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację pieśni patriotycznych oraz wspieranie uczniów o zdolnościach wokalnych i instrumentalnych. Uczestnicy prezentowali pieśni i piosenki z czasów powstań narodowych XVIII i XIX wieku, a także pieśni i piosenki legionowe i wojskowe z lat 1914 – 21 oraz utwory Jacka Kaczmarskiego i inne piosenki i pieśni patriotyczne okresu „Solidarności”.

DSC 0002

W konkursie uczestniczyło wiele szkół z gminy Olkusz i gmin ościennych, a udział w nim wzięło ponad 70 uczestników.

DSC 0028

Uczestników konkursu powitał Kierownik Działu Artystycznego MOK, Michał Mączka, który przypomniał cel przyświecający tej swoistej podróży z piosenką przez historię.

DSC 0050

Następnie Jacek Sypień, historyk regionalista, wygłosił wykład o działaniach niepodległościowych podejmowanych przez mieszkańców ziemi olkuskiej wsparty prezentacją archiwalnych fotografii.

IMG 6620

Konkurs prowadziła Beata Nowak, instruktor MOK, wręczając również każdemu z uczestników pamiątkowy dyplom. Wszyscy uczestnicy otrzymali także ulotki przybliżające historię walk i działań niepodległościowych na ziemi olkuskiej opracowane i wydane w ramach projektu.

IMG 6625

Na scenie pojawiali się kolejni wykonawcy śpiewając cudowne, wzruszające patriotyczne pieśni. Pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o niepodległą ojczyznę, pozwalały łatwiej znosić ból, strach i codzienną udrękę, zagrzewały serce do boju, a także takie, które tę walkę upamiętniają.

DSC 0012

DSC 0020

DSC 0032

IMG 6659

W przerwie konkursu w sali przedstawiono prezentację przygotowaną przez Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, Ewę Karłowicz i Dorotę Harężlak z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu przy Szkole Podstawowej Nr 4. W foyer MOK wystawiono wystawę „Ślązacy i Zagłębiacy w Legionach Polskich” z Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, którą będzie można oglądać jeszcze przez miesiąc. Dostępne są również pięknie wydane i zawierające wiele wartościowych informacji historycznych bezpłatne ulotki edukacyjne oraz promocyjne wydane w ramach projektu „Olkuszanie dla Niepodległej”.

DSC 0017

Tego dnia mogliśmy podziwiać wspaniałe wykonania i wspaniałe głosy młodzieży. Łza kręciła się w oku, a serce rosło.

DSC 0028DSC 0037

Wczesnym popołudniem, po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, Jury składzie: Anna Libura, Mateusz Jędrysek (Przewodniczący) i Jarosław Wilkosz, ogłosiło swoją decyzję.

IMG 6819

Laureaci I Olkuskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej:

Kategoria solista klasy V-VII:

1. Iwona Krzystanek (CK Bolesław)
  2. Rozalia Dessauer (Ognisko Muzyczne DodiArt Olkusz)
  3. Kinga Kudła (SP w Braciejówce)

Wyróżnienie: Wika Karapetyan (SP Nr 1 w Olkuszu)

Kategoria solista gimnazjum:

1. Patrycja Tomczyk (CK Bolesław)
  2. Kornelia Imielska (SP Nr 4 w Olkuszu)

Kategoria zespół klasy V-VII i gimnazjum:

1. Zespół Wokalno-Instrumentalny SP Nr 4 w Olkuszu
  2. Zespół KropkaPL (CK Bolesław)
  3. Zespół Wokalno-Instrumentalny SP w Osieku

Wyróżnienie: Zespół SP Nr 6 w Olkuszu

Kategoria solista ponadgimnazjalny:

1. Aleksandra Radko (Ognisko Muzyczne DodiArt w Olkuszu)
  2. Martyna Krawczyk (Ognisko Muzyczne DodiArt w Olkuszu)
  3. Klaudia Grojec (ZS Nr 1 w Olkuszu)

Kategoria zespół ponadgimnazjalny:

Wyróżnienie: Zespół Wokalno-Instrumentalny I LO w Olkuszu

IMG 6732

IMG 6746

Rozdanie nagród odbędzie się 11 listopada podczas Koncertu z okazji Dnia Niepodległości w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu ul. Fr. Nullo 29.

Ponadto w Internecie zostanie zamieszczony film z występu laureatów konkursu z archiwalnymi fotografiami.

DSC 0034

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz