Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Zbliżają się święta Wielkanocy – spędźmy ten czas wspólnie! Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zaprasza Mieszkańców na spotkanie przedświąteczne ze święceniem pokarmów. Odbędzie się ono w Wielką Sobotę o godz. 11:00 na olkuskim rynku. W programie, oprócz tradycyjnego święcenia pokarmów, poczęstunek świątecznymi potrawami, prezentacja dekoracji wielkanocnych oraz akcja plastyczna. Serdecznie zapraszamy!

Bardzo Udane Mistrzostwa Polski OYAMA PFK w Kata w Olkuszu - Olkuszanie zdobyli 10 medali! 1-złoty, 6-srebrnych i 3-brązowe

W Szkole Podstawowej nr 1 w Olkuszu rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs Poetycki im. Anny Piątek dla uczniów klas IV-VI o tematyce „Mój dom, moje podwórko, moja mała ojczyzna”. Na młodych poetów, oprócz nagród i dyplomów, czekała jeszcze jedna niespodzianka – zwycięskie wiersze przeczytała doskonale wszystkim znana aktorka – Anna Dymna.

- Kochajmy naszych artystów! - tymi, owacyjnie przyjętymi słowami burmistrz Roman Piaśnik zwieńczył wystąpienie otwierające galę Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok 2015. Wkrótce potem wyłonionym przez Kapitułę laureatom wręczył statuetki będące dowodami uznania dla dorobku związanych z naszym miastem twórców i dla dokonań lokalnych animatorów kultury. W sobotni wieczór 12 marca br. na scenie sali widowiskowej olkuskiego MDK statuetkami tymi uhonorowani zostali: artysta metaloplastyk Jacek Włodarczyk oraz reżyserzy teatralni i inicjatorzy wielu różnorodnych artystycznych przedsięwzięć Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek.

Galeria Literacka przy GSW BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34, zaprasza 12 marca (sobota), na g. 18.00 na spotkanie z serbskim pisarzem Duśanem Saviciem.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34, zaprasza 18 marca, o godz. 18.00, na wernisaż wystawy poplenerowej środowiska artystycznego Lipovci ze Słowenii.

Szósta edycja jakiegoś wydarzenia nie jest szczególnym powodem do świętowania, ani to pierwsza, ani okrągła, np. dziesiąta. Mimo to pawilon wystawowy Centrum Kultury MOK wypełnił się w piątek 11 marca 2016 r. tłumem, przez który należało cierpliwie przedzierać się, by móc obejrzeć przyczynę tak licznego zgromadzenia – 6. wystawę „Fotograficy Olkuscy”. W opinii kuratora Antoniego Kreisa tegoroczna zdecydowanie przewyższa poziomem prac poprzednie.

W ubiegłym roku informowaliśmy o wyposażeniu sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w system do elektronicznej obsługi sesji Rady Miejskiej. Od września 2015 r. na stronie internetowej Urzędu publikowane są wyniki głosowań radnych. Zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają również na cyfrową rejestrację dźwięku, dzięki czemu nagrania z sesji będą na bieżąco publikowane na stronie magistratu.

Fundacja Kino czuje. Czuję kino i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zapraszają 17 marca 2016 r o godz. 17.30 na inaugurację olkuskich spotkań z kinem dokumentalnym, w ramach międzynarodowego projektu KineDok! WSTĘP WOLNY!

Plakat promujący festiwal

Dzięki projektowi KineDok w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zobaczymy bezpłatnie najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne. KineDok to unikalny, międzynarodowy klub filmowy skupiający zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego w kilku krajach europejskich: Czechach, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Węgrzech, Polsce i Norwegii. Pokaz inaugurujący olkuski cykl odbędzie się w czwartek 17 marca 2016 r. o godz. 17.30! Wyświetlony zostanie film „Ameryka” Jana Foukala prezentowany na ostatnim Festiwalu w Karlowych Warach.

Dołącz do wydarzenia na Facekooku! https://www.facebook.com/events/249455308723426/

„Ameryka” (reż. Jan Foukal), opis filmu:

Bára przyjeżdża do Czech aby poznać ojczyznę swoich rodziców. Honza chciałby zamieszkać w Nowym Jorku i zostać gwiazdą muzyki. Podążając za czechosłowacką ideą „Ameryki na niby” bohaterowie wyruszają do miejsca, gdzie można czuć się wolnym, gdzie wciąż mieszkają rdzenni Amerykanie, a prerię przemierzają bizony. Podróż Báry i Honzy to uniwersalna opowieść o przyjaźni, muzyce i marzeniach o wolności.

O projekcie KineDok:

KineDok to międzynarodowy przegląd europejskich filmów dokumentalnych, premierowych, a także prezentowanych i nagradzanych na licznych festiwalach. To produkcje z lat 2014 i 2015, najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce. Dużą atrakcją projekcji będą spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech. 

Więcej informacji: www.kinedok.net

Tegoroczna, przedświąteczna Zbiórka Żywności przyniosła kolejny sukces! Udało się zebrać 2,6 tony żywności!

Ponad 200 wolontariuszy reprezentujących Szkolne Kluby Wolontariatu z olkuskich szkół ponadgimnazjalnych – I LO , II LO, IV LO, ZS nr 1,
ZS nr 3 oraz ZS nr 4 dyżurowało w piątek i sobotę minionego weekendu w sklepach:
Biedronka, Lidl, Ledi, PSS Społem, Leviatan oraz Delikatesach Centrum przy ul. Bylicy i 1000-lecia.

Poniżej prezentujemy nagrania sesji Rady Miejskiej w Olkuszu. Pierwsza sesja, której nagranie udostępniono na stronie internetowej UMiG Olkusz odbyła się 9 marca 2016 r. Sesję można odsłuchać w całości lub wybierając konkretną uchwałę i osobę wypowiadającą się.

W poniedziałek 14 marca o godz. 15.00 na cmentarzu parafialnym w Olkuszu pożegnamy Stanisława Sowulę, który zmarł w sobotę w wieku 85 lat. Stanisław Sowula pochodził z Zadroża ale przez całe swoje życie był związany z Olkuszem. Podczas okupacji, jako młody chłopak pełnił funkcję dowódcy Ludowej Straży Bezpieczeństwa Batalionów Chłopskich w Zadrożu. Przez całe życie był związany ze szkolnictwem, był nauczycielem i pedagogiem olkuskich szkół. Pan Stanisław Sowula był wieloletnim prezesem olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Honorowym Prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu i członkiem zarządu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Olkuszu.

W związku z łagodną zimą i trwającym już okresem wiosennym oraz obserwowanym w tym czasie nagminnym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych na polach, będącym niejednokrotnie przyczyną powstania pożarów lasów, budynków i innych obiektów Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu apeluje o zaniechanie tego procederu.

Poniżej prezentujemy nagrania sesji VIII kadencji Rady Miejskiej w Olkuszu.

Pierwsza sesja, której nagranie udostępniono na stronie internetowej UMiG Olkusz, odbyła się 9 marca 2016 r. Archiwalne nagrania sesji znajdują się tutaj: http://www.umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4694&Itemid=319&lang=pl

Sesję można odsłuchać w całości lub wybierając konkretną uchwałę i osobę wypowiadającą się.