Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

W ostatni czwartek września, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, odbyła się Gala Sportowa Polska. To wyjątkowe sportowe wydarzenie gromadzi w jednym miejscu przedstawicieli samorządów oraz znane postacie ze świata sportu. Jest to również okazja do uhonorowania tych, którzy wykazują się inicjatywą budowy infrastruktury sportowej. Kapituła nagrody doceniła Gminę Olkusz, która została nagrodzona tytułem Inwestor na Medal. Symboliczny medal odebrał burmistrz Roman Piaśnik.

W piątek z olkuskiego Rynku wyruszył 32. Rajd Hardego, w którym udział biorą rokrocznie młodzi mieszkańcy Olkusza i okolic. W tym roku uczestnicy mogli wybrać trasę jedno lub dwudniową.

Docelowo 700 osób znajdzie zatrudnienie w nowym zakładzie firmy PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o., który powstaje przy ul. Wspólnej w Olkuszu, na terenie Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji – szacowanej w całości na ok. 400 milionów złotych – planowane jest już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prezes firmy Adam Żyła zaprosił burmistrza Romana Piaśnika, aby pokazać dotychczasowe postępy prac budowlanych i przedstawić potencjał nowej fabryki.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem programem Czyste Powietrze i licznymi zapytaniami mieszkańców, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wyszedł z inicjatywą zorganizowania w Olkuszu spotkania informacyjnego. Zostało ono ustalone na 4 października, godz. 18:00, w Zespole Szkół Nr 3 w Olkuszu (Ekonomik). Zaproszeni są wszyscy zainteresowani możliwością uzyskania wsparcia finansowego na ocieplenie domu, wymianę okien oraz wymianę starego wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.  Od 19 września trwa nabór wniosków.

Prawie pięćdziesiąt osób wzięło udział w bezpłatnej wycieczce autobusowej „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”, jaka odbyła się w niedzielę 16 września 2018.

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt „Kierunek Kariera”. Dzięki niemu uczestnik wybranego przez siebie szkolenia lub kursu ma opłacone do 87% jego kosztów. Sam płaci więc tylko niewielką część ceny.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp. Ryszarda Ryzy

radnego Rady Miejskiej w Olkuszu VII kadencji,

społecznika, któremu na sercu leżało dobro mieszkańców Olkusza

i oddanego przyjaciela.

Rodzinie i wszystkim bliskim, których poruszyła śmierć śp. Ryszarda Ryzy

składamy szczere wyrazy współczucia.

Roman Piaśnik

 

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Jan Kucharzyk

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkusz

ŚP. Ryszard Ryza

15 września na olkuskim Rynku Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zadbali o to, aby mieszkańcy naszego miasta pogodnie pożegnali lato.

Nie było innej możliwości, bo kabaret K2 z Zielonej Góry rozbawił wszystkich do łez.

Wulkaniczna energia i błyskotliwy humor, skecze wyśmiewające bolączki społeczne, dynamiczna akcja i interakcja z widzami.

Wąsaci szlachcice odziani w żupany, piękne kontusze i słuckie pasy, zbrojni husarze na koniach i grzmiące armaty. Przez jeden dzień życie pod zamkiem Rabsztyn wyglądało tak, jak przed wiekami. A wszystko to za sprawą Święta Szlaku Orlich Gniazd 2018, czyli festynu historycznego, upamiętniającego 430. rocznicę śmierci dowódcy załogi zamku płk. Gabriela Hołubka. Impreza zorganizowana w ramach Juromanii przyciągnęła w minioną sobotę 22 września setki osób, które nie tylko świetnie się bawiły, ale mogły też poznać niezwykle barwną historię rabsztyńskiego zamczyska.

Oficjalnego rozpoczęcia imprezy dokonała z hukiem Bożena Krok, wiceburmistrz Olkusza, która po przeglądzie wojsk biorących udział w imprezie odpaliła lont czarnoprochowej armaty i salwa honorowa ogłosiła początek festynu. Wcześniej ze sceny ustawionej pod zamkiem powitali uczestników imprezy jej organizatorzy i współorganizatorzy ubrani w stroje z epoki. Dobrej zabawy życzyli: Bożena Krok, zastępca burmistrza Olkusza ds. społecznych,  Barbara Wróbel, prezes olkuskiego oddziału PTTK, Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także Beata Soboń, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, Dariusz Murawski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Andrzej Feliksik, prezes olkuskiego Klubu Przewodników PTTK „Ilkussia”.

Prezentacji Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej oraz innych grup rekonstrukcyjnych biorących udział w historycznej zabawie dokonał Alfred Pyko, prezes Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa. Po oficjalnym rozpoczęciu, około stu uczestników Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marszu nordic walking przygotowanego  przez olkuski MOSiR wyruszyło na wędrówkę, oczywiście Szlakiem Orlich Gniazd.

Gromkimi brawami nagrodzili widzowie młodych aktorów, którzy dwukrotnie zaprezentowali na plenerowej scenie etiudę teatralną „ Wziąć w sposobie, mocium panie” opracowaną na podstawie fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry, w reżyserii i scenografii olkuszanina dr. hab. Przemysława Kani, profesora Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Spektakl został przygotowany przez olkuskie stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, a w pracach nad sztuką współpracowały: Bogusława Sypień, Olga Śladowska i Mirosława Drapacz. Na zakończenie młodzi aktorzy otrzymali od organizatorów drobne upominki, czyli plecaki z książkami o zamku Rabsztyn. Po drugiej, popołudniowej odsłonie sztuki na widzów czekała niespodzianka, czyli krótka etiuda na podstawie listu kozaków do sułtana Mehmeda IV, który brawurowo zaprezentował pan Grzegorz Ludwiczak.

W tym czasie w szlacheckim obozowisku rozbitym za fosą, przez cały dzień wszyscy chętni mogli podziwiać broń, uzbrojenie, a także piękne stroje rekonstruktorów.  Dzieci chętnie brały udział w grach i zabawach, mogły nauczyć się podstaw fechtunku specjalnymi szablami treningowymi, strzelać z łuku, a także grać w kręgle i piec podpłomyki. Na uczestników zabaw czekały zestawy upominków przygotowane przez organizatorów. Z kolei dorośli mogli przymierzać stroje szlacheckie oraz rycerskie, a także wziąć udział w konkursie trzymania miecza.

Prawdziwą furorę zrobił pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, której członkowie zaprezentowali gonitwę do pierścienia oraz widowiskowe ścinanie w galopie. Publiczność nagradzała brawami celne cięcia szablą rozpoławiające główki kapusty, czy ogórki.

W południe, w plenerowym namiocie rozpoczęła się sesja popularnonaukowa z okazji 430. rocznicy śmierci dowódcy załogi zamku Rabsztyn płk. Gabriela Hołubka w bitwie pod Byczyną przygotowana przez Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”. Uczestników sesji powitała Magdalena Białas, przewodnik turystyczny z klubu „Ilkussia”. Rys historyczny wydarzeń związanych z wyborem Zygmunta III Wazy na króla Polski przedstawił Andrzej Feliksik, potem Jacek Sypień opowiadał o zamku Rabsztyn w czasach płk. Gabriela Hołubka. Bardzo ciekawą prelekcję przedstawił dr Maksym Potapenko z Państwowego Uniwersytetu im. Mykoły Gogola w Nieżynie na Ukrainie, który zaprezentował referat  „Kozacka dynastia Hołubków (Gołubów) w historii Polski i Ukrainy w XVI-XVIII wieku”. Potem Donat Woźniakowski przedstawił referat „Triumf orła polskiego w bitwie pod Byczyną w 1588 r. i jego znaczenie”, a sesję zakończyło wystąpienie Zbigniewa Woźniakowskiego pt. „Byczyna- niezwykłe historyczne małe miasto”. Referaty prezentowane na sesji zostaną wydane drukiem.

Chyba najbardziej widowiskowym elementem sobotniej imprezy była plenerowa sztuka „Walka o tron po śmierci Batorego”, której kulminacyjnym momentem była bitwa oddziału płk. Gabriela Hołubka z najemnikami Maksymiliana Habsburga. Grzmiały armaty, szczękały szable walczących na moście, ale zamek udało się obronić. Finałem była scena koronacji Zygmunta III Wazy, najdłużej panującego króla Polski.

 Wieczorem na scenie pod zamkiem rozpoczęły się warsztaty, a następnie koncert zespołu „Dzikie Pola”. Ubrani w kozackie stroje członkowie zespołu nie tylko zaprezentowali świetny program „Ukraińska biesiada”, ale także opowiadali ciekawostki o życiu codziennym kozaków. Niestety kapryśna aura sprawiła, że świetnego skądinąd koncertu słuchało niewiele osób.

Podczas sobotniej imprezy prawdziwą furorę robiły stoiska rozstawione pod zamkiem. W Mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej, czyli stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Olkusz można było nie tylko otrzymać bezpłatne ulotki, foldery i mapy, ale także wziąć udział w konkursie o historii Olkusza i zamku Rabsztyn z nagrodami. Z kolei na stoisku stowarzyszeń „Zamek Rabsztyn” i „Wszyscy dla wszystkich” dzieciaki mogły namalować swój zamek oraz pomalować i stworzyć małe miasteczko, a także zamienić się w bajkową postać. W namiocie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” na chętnych czekały duże bańki mydlane, malowanie twarzy i zajęcia plastyczne. Uczestnicy mogli skosztować prawdziwego ukraińskiego kwasu chlebowego oraz nauczyć się zapisać po ukraińsku swoje imię i nazwisko na specjalnie przygotowanym certyfikacie. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rzemiosł dawnych, podczas których mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o dawnych rzemiosłach, a także samodzielnie wykonywać papier czerpany i gliniane naczynia. Wszystkie te atrakcje były bezpłatne dla uczestników. Podczas imprezy pod zamek zawitał Camper Małopolski z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, który podczas Juromanii odwiedził kilka zamków.

Wiele osób skorzystało z akcji „Zwiedzamy Zamek Rabsztyn z ulgą” przygotowanej przez olkuski MOK, w ramach, której można było zwiedzać zamek w cenie biletu ulgowego. O wyznaczonych godzinach wszystkich odwiedzających oprowadzał po zamku przewodnik ze stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Na tych, którzy zdecydowali się zwiedzić rabsztyńską warownię czekała dodatkowa atrakcja, czyli interaktywne happeningi historyczne prowadzone przez grupę teatralną „Glutaminian Sodu” m.in. wieża astrologa i komnata zwierzeń zamkowej damy.

Organizatorami Święta Szlaku Orlich Gniazd – Rabsztyn 2018, festynu historycznego z okazji 430 rocznicy śmierci płk. Gabriela Hołubka były: PTTK Oddział Olkusz oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami Miasto i Gmina Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”. Partnerami wydarzenia były: Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska z Krakowa, grupa teatralna „Glutaminian Sodu”, Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla wszystkich”, Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” oraz Małopolski System Informacji Turystycznej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Kraków, Gazeta Krakowska, Przegląd Olkuski, Olkusz TV oraz portal historykon.pl. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Olkusz. Impreza odbywała się w ramach akcji Juromania, czyli pierwszej edycji święta Szlaku Orlich Gniazd organizowanej przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Śląskiego i Małopolskiego.

Trwają odbiory prac zaplanowanych do realizacji na ten rok. W ostatnim czasie do użytku oddano wiele wyczekiwanych na terenie miasta i sołectw inwestycji. Na terenie Szkoły Podstawowej Nr 5 najmłodsi olkuszanie będą mogli korzystać z nowego placu zabaw, a mieszkańcy ul. Krucza Góra cieszą się z kolejnego odcinka drogi. Inwestycje drogowe zakończone zostały też w Niesułowicach, Braciejówce, Gorenicach, Zawadzie, Zedermanie, Osieku, czy w Żuradzie.

Jeden z kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych o rządowym programie „Czyste Powietrze” w swoim materiale wyborczym napisał, że jeśli zostanie burmistrzem, to „nasza gmina aktywnie włączy się w tą inicjatywę i każdy chętny będzie mógł z niego skorzystać”. W odpowiedzi informujemy, że Gmina Olkusz już od czerwca 2018 roku aktywnie pozyskuje szczegółowe informacje dotyczące programu „Czyste Powietrze” oraz sukcesywnie przekazuje je mieszkańcom Miasta i Gminy Olkusz. Realizacją programu dla całej Polski zajmie się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego wiceprezes Anna Król zapowiedziała, że pierwsze wnioski będzie można składać do wojewódzkich oddziałów w drugiej połowie września.

Na początku lipca informowaliśmy o zwycięstwie wsi Zederman w konkursie „Niezwykła małopolska wieś”. Wygrana w kategorii „Nowatorska małopolska wieś” wynosi 60 tys. złotych. Przedostatni weekend września był zatem okazją do świętowania – najpierw w sobotę w czasie festynu organizowanego w Zedermanie, a dzień później – w czasie oficjalnej uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w sądeckim Miasteczku Galicyjskim. Udział w obu imprezach wzięła liczna grupa mieszkańców sołectwa na czele z sołtyską Sabiną Gęgotek. Gratulacje w imieniu całej olkuskiej społeczności składali burmistrz Roman Piaśnik i jego zastępca Bożeną Krok, a w imieniu województwa Leszek Zegzda z zarządu województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich SWM Jacek Soska.

Projekt Małopolska Niania 2.0

6 i 7 września 2018 r. odbyły się szkolenia dla bibliotekarzy zorganizowane przez olkuską Bibliotekę w ramach zadania „Wiem więcej, mogę więcej”.